Temel İtaat Eğitimi

Temel İtaat Eğitimi Nedir?

Temel itaat eğitimi, tüm eğitimlerin başlangıcı ve temelidir. Evde köpek eğitimi 'nin ilk adımıdır. Temel itaat eğitimi tamamlanmadan ileri itaat eğitimi, alan koruma eğitimi ve diğer eğitimler yapılamaz.
Köpekler sürü psikolojisi ile hareket ettiklerinden dolayı, yaşadıkları bölgede ya sürü lideri olurlar ya da sürü liderine itaat ederler. Temel itaat eğitiminde öncelikle köpekle köpek sahibi arasında süren liderlik savaşı sona erdirilir. Köpek, sahibinin liderliğini kabul eder ve ona saygı duyar.
1-Bu eğitimden sonra köpeğinizi dışarı çıkarttığınızda kesinlikle tasmayı çekiştirmeden, hızınıza ya da yavaşlığınıza uyum sağlayarak sol diz hizanızda size eşlik eder. Siz durduğunuzda, köpeğinizde durur ve otur pozisyona geçer.Etrafında ne gelişirse gelişsin, sizden başka kimseyle ilgilenmez.
2-Otur, yat, bekle komutu köpek sahiplerinin genelde en çok ihtiyaç duyduğu komutlardır. Köpeğiniz bu eğitimi tamamladığında ev içinde yalnız olduğunuzda, evinize misafir geldiğinde ya da dışarı çıktığınızda komutları ikiletmeksizin yerine getirir.
3-Köpeğiniz yapmaması gereken bir davranışta bulunduğunda "Hayır" komutu ve doğru yaptığı bir davranışta "Aferin" komutunu öğrenir.
4-Sizin ya da bir başka kişinin üzerine atlama huyu ya da alışkanlığı bu eğitimden sonra ortadan kalkar.
Köpeğiniz bu eğitimi tamamladığında tasmalı olarak tüm komutlarınıza uyar. Köpeğiniz bu eğitiminde sadece sizin komutlarınızı dinler, yabancılardan kesinlikle komut almaz

 
Köpeğiniz bu eğitimi tamamladığında tasmalı olarak tüm komutlarınıza uyar. Köpeğiniz de herhangi bir karakter ve davranış problemi yoksa(korkaklık,agresiflik, öfke vs.) ortalama 1 ayda eğitim başarıyla tamamlanır. Temel itaat eğitimini ırk fark etmeksizin tüm köpekler alabilir.

Temel İtaat Eğitiminde Öğretilen Komutlar

Takip(Yürü), Gel, Otur, Otur-Bekle, Yat, Yat-Bekle, Aferin, Hayır

Takip(Yürü): 

Tasma ile sol bacak hizanızdan, sizin hızınıza ayak uydurarak yürümesi. Siz yürüdüğünüzde yürür, koştuğunuzda koşar, durduğunuz zaman durur ve oturur.

Gezerken başka bir insan, köpek, kedi ya da dikkatini çekecek başka bir nesne gördüğünde tasmayı çekiştirmemesi.

Otur:

Otur komutu verdiğinizde köpeğiniz sol tarafınızda, bacak hizanızı geçmeyecek şekilde oturur pozisyona geçer.

Otur-Bekle: 

Sık kullanılan komutlardan birisidir. Sırasıyla; Otur,Bekle komutlarını verdiğinizde, siz ikinci bir komut verene kadar köpeğiniz oturur pozisyonda bekler.

Yat: 

Yat komutu verdiğinizde köpeğiniz sol tarafınızda yatar. 

Yat-Bekle:

Sırasıyla; Yat,Bekle komutlarını verdiğinizde, siz ikinci bir komut verene kadar köpeğiniz yatar pozisyonda bekler.

Aferin: 

Eğitimde ki en önemli komutlardan biridir. Doğru birşey yaptığında aferin komutunu kullandığınızda, köpeğiniz doğru bir davranışta bulunduğunu anlar. Ve o davranışı tekrar etmek ister.

Hayır: 

Köpeğiniz evinde ya da dış mekanda hatalar yapabilir. Bu hatalar, önemli ya da önemsiz olsun neticede yapmasını istemediğiniz davranışlardır. Böyle bir durumda hayır komutunu verirsiniz ve köpeğiniz o an yapmakta olduğu davranış ne olursa olsun vazgeçer. Sonrasında aferin komutunu vererek bunu pekiştirirsiniz.

Önemli Ayrıntı: 

Temel İtaat eğitimini bitiminde, evcil dostunuz bu yazılanları yalnızca tasma(kayış) takılı olduğu sürece uygular. Tasma(kayış)'ı çıkardığınızda da aynı şekilde uygulamasını isterseniz, İleri İtaat eğitimi aldırmanız gerekir.

Alan Koruma Eğitimi

Alan Koruma Eğitimi Nedir?

Alan Koruma Eğitimi, Köpeğin bulunduğu, sahiplendiği ortamı korumasını sağlar. Ev,iş yeri,fabrika,depo farketmez. Köpek, sahiplendiği bölgeye bir ve ya birkaç kişinin tehlike arz eder şekilde girdiğini sezmesiyle birlikte o kişi ve ya kişileri etkisiz hale getirir. Etkisiz hale getirdikten sonra, sahibi gelene kadar bekler.

  • Bu eğitimin içeriğinde, Alan Koruma Eğitimi vardır.

  • Eğitimleri başarıyla tamamlayan köpekler, bulundukları, sahiplendikleri alana tehlike arz eden kimseyi sokmazlar.

  • Alan Koruma Eğitimini programını sadece karakter testini başarıyla tamamlamış köpekler alabilir.

  • Eğitimde amaçlanan hedef köpeğin kurallar ve komutlar dahilinde profesyonel koruma köpeği olarak yetiştirilmesidir. 
 

 

Neler Öğretiyoruz?

Alan Koruma Eğitiminde tüm komutlar Almanca çalışılmaktadır.

  • Kontrollü savunma köpeği olarak, sizin komutlarınızla ve öğretilen kurallar dahilinde koruma yapması hedeflenmektedir.

  • Önemli Not: Köpeğin Alan Koruma Eğitimi alabilmesi için, Temel İtaat ve İleri İtaat eğitimlerini başarıyla almış olması gerekmektedir. 

  • Sadece alan koruma eğitimi 4 hafta sürmektedir. 

  • Temel itaat eğitimi, ileri itaat eğitimi ve alan koruma eğitimi aynı anda verildiğinde toplam süreç 10-12 hafta arası sürmektedir.
image
 

Evde Köpek Tuvalet Eğitimi

Köpek Tuvalet Eğitimi

Tuvalet, özellikle yavru köpek alanların yaşadığı ilk ve en önemli sorundur. Köpek, evde tuvaletini nereye yapacağını bilmediği için, tuvaleti geldiğinde bölge ayırt etmeden, evde bulunduğu bölgede herhangi bir yere yapar. Yapılan araştırmalarda, sahiplenilen yavru köpeklerin, tuvalet problemi sebebiyle alınan yere geri verildiği ya da başka birine sahiplendirildiği ortaya çıkmaktadır. Aslında tuvalet alışkanlığı kazandırıldıktan sonra en ufak bir problem yaşanmamaktadır. Burada önemli olan, Köpek nereye tuvalet yapacağını bilmediği için, tuvaletini istenmeyen yere yaptığında ona kızmak hem hiçbir işe yaramayacaktır hem de köpeğin davranışlarını olumsuz etkileyecektir. Evimizi paylaştığımız can dostlarımız ne yazık ki tuvalet alışkanlığını doğuştan ya da kardeşlerinin yanındayken kazanamaz. Sahiplendiğiniz yavrunun evinize gelişiyle birlikte tuvalet problemi yaşaması çok doğal bir durumdur. Köpeğiniz, tuvalet alışkanlığı ile ilgili herhangi bir eğitim almamasından dolayı, evinizde her alana tuvalet yapacaktır. Özellikle yumuşak alanlar köpeğiniz için en ideal tuvalet alanı olacaktır. Sebebi ise, anne altında ve kardeşlerinin yanında bulunduğu sürece yaşadıkları bölgenin yumuşak alanlar olmasıdır. (kırpık, talaş, yorgan vb. gibi)Yapılması gereken şey köpeğiniz eve geldiği an itibariyle tuvalet düzeninin sağlanmasına yönelik çalışmaların başlatılmasıdır. Geç kalınan her gün köpeğin düzensizliğe şartlanmasına yardımcı olmaktadır. Birçok köpek sahibi, tuvalet alışkanlığı kazanması için köpeğinin büyümesini beklemektedir. Bu durum sanılanın aksine avantaja çevrilecek zamanın kaybedilmesi anlamına geliyor. Tuvalet alışkanlığı için önerilen yaş aralığı 2-6 ay arasıdır. Bu dönemde ki köpekler 6 aydan büyük köpeklere göre çok daha kolay tuvalet alışkanlığı kazanmaktadır.Köpeğin tuvalet eğitimi için sahibinin doğru zamanı ayırması mutlaka gereklidir. Sahibiyle doğru iletişimde olan bir köpeğin doğru alışkanlığı kazanması daha kolaydır.

 

Köpeğinize tuvalet alışkanlığı kazandırırken yapılmaması gerekenler


İnternette okuduğunuz makalelere göre program belirlemek.

Her köpeğin ırkı, yaşı, ailesi ve karakteri farklıdır. Farklı bir köpek sahibinin kendi köpeğinde uyguladığı yöntemin sizin köpeğinizde başarı sağlama oranı çok düşüktür. Yarardan çok zarar getirir. 

Köpeğinize tuvalet yaptığı için kızmak/ceza vermek.

Bir canlıyla yaşıyorsunuz, yaşadığınız canlının bir karakteri, zeka seviyesi, huyu, genetik özellikleri ve tepkileri var. Köpeğe hata yaptığı için kızmayın, Tuvalet alışkanlığı kazandırmak için izlediğiniz yol yanlıştır belki de.

 

Nasıl Öğretiyoruz ve Neler Öğretiyoruz?

Köpeğinizin eğitim programına başlamadan önce, karakter testi yapıyoruz. Köpeğinizin ırkına, yaşına, zekasına, algısına ve alışkanlıklarına göre bir eğitim programı belirliyoruz. Belirlenen eğitim programında kullanılan metotlar tamamen köpek eğitim bilimine uygun veriler esas alınarak belirleniyor. Tuvalet eğitiminde hedefimiz, köpeğin tuvaletini ev içerisinde belirlenen ped/köpek çimi/gazete kağıdına yapması ya da ev dışarısında toprak ya da çim zemine yapmasını sağlıyoruz. Bunu sizin isteğinize göre belirliyoruz. Her köpek tuvaleti geldiği zaman uyarılar verebilir ya da vermeyebilir. Kimi köpek tuvaleti geldiği zaman havlayarak sahibini uyarır, kimi köpek çok hareketli davranışlar sergiler, kimi köpek ise sessiz kalarak sahibinin tuvalet alanına götürmesini bekleyebilir. (Tuvaletini dışarı yapan köpeklerde)

Her ırkta ve yaşta köpek ile tuvalet eğitimi çalışması yapmaktayız. Tuvalet eğitimi 2 hafta sürmektedir ancak temel itaat eğitimi programının içerisine dahil edilmesi nedeniyle toplam süreç 4 hafta sürmektedir.

 

İleri İtaat Eğitimi

İleri İtaat Eğitimi Nedir?

İleri İtaat Eğitimi' ni başarıyla tamamlamış köpekler, İleri İtaat Eğitimi' ne başlayabilirler. Bu eğitim tasmasız eğitimdir ve eğitimlerin ikinci adımıdır. Köpeğiniz bu eğitim ile birlikte size tasmasız olarak itaat etmeyi öğrenir. Temel itaat eğitiminde öğrendiği tüm komutları tasmasız olarak yerine getirir. Aranızda herhangi bir fiziki bağ olmaksızın (tasma, gezdirme vb.) sizin tüm komutlarınıza itaat eder.

1- Bu eğitimden sonra köpeğinizle tasmasız gezintilere çıkabilirsiniz. Tasma takılı olmadığı halde sol diz hizanızda yürür ve sizin hızınıza uyum sağlar. Önünüze geçmez, gerinizde kalmaz. Siz durduğunuzda köpeğinizde durur ve oturur.
2- Tasmasız yürüyüşlerde çevresinde kedi, köpek, insan, araba gibi dikkat çeken faktörler olsa dahi sürekli sizinle göz temasında olur ve sol tarafında ki yürüyüş pozisyonunu bozmaz.
3- Köpeğiniz bu eğitimde uzak mesafeden Yat, Otur, Bekle komutlarını yerine getirir.
4- Bu eğitim tamamlandığında köpeğiniz yabancı birine gitmez ve yabancı birinden yemek yemez. Özellikle bu durum köpek çalınmalarına ve zehirlenmelerine karşı en etkili çözümdür.Köpeğinizde herhangi bir karakter ve davranış bozukluğu yoksa(korkaklık,agresiflik vs.) ortalama 1 ayda eğitim başarıyla tamamlanır. İleri itaat eğitimini ırk fark etmeksizin tüm köpekler alabilir.


İleri İtaat Eğitiminde Öğretilen Komutlar

Temel itaat eğitiminde bulunan komutları tasmasız olarak yerine getirmesidir. Bunun yanı sıra aşağıdaki çalışmalar yapılmaktadır;

Yabancıya Gitmemesi: 

Köpeğinizi biri çağırdığında, ilgisini çekmeye çalıştığında, elinde mama dahi olsa köpeğiniz çağıran kişiye ilgi duymaz ve ona kesinlikle gitmez.

Yabancıdan Yemek Yememesi:

 Son zamanlarda köpek sahiplerinin en çok endişe duyduğu durum köpeğinin başka biri tarafından zehirlenmesi ya da dışarıda gezinti esnasında yerden yediği yiyeceklerden dolayı zarar görmesidir.

Bu çalışma ile köpeğiniz tanımadığı ortamlarda ve tanımadığı kişilerden asla yemek yemez. Köpeğinize tanımadığı biri et, tavuk, balık, yemek,kuru mama vs. vermek istediğinde köpeğiniz bunu reddeder.

Geri Getirme (APORT):

 Bir çok köpek sahibi bu komut ile köpekleriyle uzun süre oyun oynayıp, keyifli vakitler geçirebiliyorlar.

Uzaktan Yat otur Bekle: 

Aranızda bir sevk kayışı olmaksızın uzun mesafelerden komutlarınızı dinlemesidir. Örneğin, 20 metre uzaktan vereceğiniz yat komutunu sorgulamadan ve ikiletmeden yerine getirmesidir.

Uzun Yat-Bekle: 

Özellikle gezinti saatlerinde ve sosyal ortamlarda (cafe, restaurant) aldığı komut üzerine kabul edilebilir ölçülerde uzun süre komutu bozmadan yat ve bekle komutlarını dinlemesidir.

 

Bizi Arayın
Köpeğinizin eğitimini takip edin