Evde Köpek Tuvalet Eğitimi

Köpek Tuvalet Eğitimi

Tuvalet, özellikle yavru köpek alanların yaşadığı ilk ve en önemli sorundur. Köpek, evde tuvaletini nereye yapacağını bilmediği için, tuvaleti geldiğinde bölge ayırt etmeden, evde bulunduğu bölgede herhangi bir yere yapar. Yapılan araştırmalarda, sahiplenilen yavru köpeklerin, tuvalet problemi sebebiyle alınan yere geri verildiği ya da başka birine sahiplendirildiği ortaya çıkmaktadır. Aslında tuvalet alışkanlığı kazandırıldıktan sonra en ufak bir problem yaşanmamaktadır. Burada önemli olan, Köpek nereye tuvalet yapacağını bilmediği için, tuvaletini istenmeyen yere yaptığında ona kızmak hem hiçbir işe yaramayacaktır hem de köpeğin davranışlarını olumsuz etkileyecektir. Evimizi paylaştığımız can dostlarımız ne yazık ki tuvalet alışkanlığını doğuştan ya da kardeşlerinin yanındayken kazanamaz. Sahiplendiğiniz yavrunun evinize gelişiyle birlikte tuvalet problemi yaşaması çok doğal bir durumdur. Köpeğiniz, tuvalet alışkanlığı ile ilgili herhangi bir eğitim almamasından dolayı, evinizde her alana tuvalet yapacaktır. Özellikle yumuşak alanlar köpeğiniz için en ideal tuvalet alanı olacaktır. Sebebi ise, anne altında ve kardeşlerinin yanında bulunduğu sürece yaşadıkları bölgenin yumuşak alanlar olmasıdır. (kırpık, talaş, yorgan vb. gibi)Yapılması gereken şey köpeğiniz eve geldiği an itibariyle tuvalet düzeninin sağlanmasına yönelik çalışmaların başlatılmasıdır. Geç kalınan her gün köpeğin düzensizliğe şartlanmasına yardımcı olmaktadır. Birçok köpek sahibi, tuvalet alışkanlığı kazanması için köpeğinin büyümesini beklemektedir. Bu durum sanılanın aksine avantaja çevrilecek zamanın kaybedilmesi anlamına geliyor. Tuvalet alışkanlığı için önerilen yaş aralığı 2-6 ay arasıdır. Bu dönemde ki köpekler 6 aydan büyük köpeklere göre çok daha kolay tuvalet alışkanlığı kazanmaktadır.Köpeğin tuvalet eğitimi için sahibinin doğru zamanı ayırması mutlaka gereklidir. Sahibiyle doğru iletişimde olan bir köpeğin doğru alışkanlığı kazanması daha kolaydır.

 

Köpeğinize tuvalet alışkanlığı kazandırırken yapılmaması gerekenler


İnternette okuduğunuz makalelere göre program belirlemek.

Her köpeğin ırkı, yaşı, ailesi ve karakteri farklıdır. Farklı bir köpek sahibinin kendi köpeğinde uyguladığı yöntemin sizin köpeğinizde başarı sağlama oranı çok düşüktür. Yarardan çok zarar getirir. 

Köpeğinize tuvalet yaptığı için kızmak/ceza vermek.

Bir canlıyla yaşıyorsunuz, yaşadığınız canlının bir karakteri, zeka seviyesi, huyu, genetik özellikleri ve tepkileri var. Köpeğe hata yaptığı için kızmayın, Tuvalet alışkanlığı kazandırmak için izlediğiniz yol yanlıştır belki de.

 

Nasıl Öğretiyoruz ve Neler Öğretiyoruz?

Köpeğinizin eğitim programına başlamadan önce, karakter testi yapıyoruz. Köpeğinizin ırkına, yaşına, zekasına, algısına ve alışkanlıklarına göre bir eğitim programı belirliyoruz. Belirlenen eğitim programında kullanılan metotlar tamamen köpek eğitim bilimine uygun veriler esas alınarak belirleniyor. Tuvalet eğitiminde hedefimiz, köpeğin tuvaletini ev içerisinde belirlenen ped/köpek çimi/gazete kağıdına yapması ya da ev dışarısında toprak ya da çim zemine yapmasını sağlıyoruz. Bunu sizin isteğinize göre belirliyoruz. Her köpek tuvaleti geldiği zaman uyarılar verebilir ya da vermeyebilir. Kimi köpek tuvaleti geldiği zaman havlayarak sahibini uyarır, kimi köpek çok hareketli davranışlar sergiler, kimi köpek ise sessiz kalarak sahibinin tuvalet alanına götürmesini bekleyebilir. (Tuvaletini dışarı yapan köpeklerde)

Her ırkta ve yaşta köpek ile tuvalet eğitimi çalışması yapmaktayız. Tuvalet eğitimi 2 hafta sürmektedir ancak temel itaat eğitimi programının içerisine dahil edilmesi nedeniyle toplam süreç 4 hafta sürmektedir.

 

Temel İtaat Eğitimi

Evcil dostunuzun tasma ile yanınızdan yürümesi, otur,yat,hayır,bekle,gel,kal,aferin-bravo komutlarını öğrenmesini kapsar.

Detaylı bilgi için tıklayın

Bodyguard Eğitimi

Bodyguard Eğitiminde maksat köpeğin tamamen sahibinin kontrolünde saldırı yapmasıdır.
Sahibinin komutuyla ya da sahibine yönelen tehlikeyi sezdiğinde etkisiz hale getirir

Detaylı bilgi için tıklayın

İleri İtaat Eğitimi

Evcil dostunuzun tasma olmadan yanınızdan yürümesi, otur,yat,hayır,bekle,gel,kal,aferin-bravo komutlarını öğrenmesini kapsar.

Detaylı bilgi için tıklayın

Alan Koruma Eğitimi

İş yeriniz, bahçeniz, fabrikanız vs. yeriniz var ve köpeğinizin korumasını mı istiyorsunuz?
Alan koruma eğitimi alan köpek hırsızı etkisiz hale getirmeyi öğreniyor.Görevini tamamlıyor.

Detaylı bilgi için tıklayın

Show Eğitimleri

Show Eğitimi, adından da anlaşılacağı üzere, köpeğin standart komutlar dışında görsel şova yönelik eğitimlerdir.

Detaylı bilgi için tıklayın

Tuvalet Eğitimi

Köpeğin tuvalet alışkanlığı eve geldiği an itibariyle kazandırılmalıdır. Tuvalet düzen alışkanlığı 4 hafta sürmektedir. Ev ortamında tuvalet düzeninin sağlanması daha sağlıklıdır.

Detaylı bilgi için tıklayın

Ücretsiz Danışmanlık

Köpeğinizle alakalı tüm konularda bize ücretsiz danışabilir, köpeğinize ücretsiz karakter tespiti yaptırmak için talepte bulunabilirsiniz.

Bizi Arayın
Köpeğinizin eğitimini takip edin