Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi

Evde Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Tuvalet eğitimi yavru köpek eve geldiği an itibariyle başlar. Yavru köpek anne altından çıkmış ve hayatının devamını geçireceği yeni yuvasında karşılaşacağı tüm yeniliklere yabancıdır. Bu nedenle yavru köpek tuvaletini nereye yapması gerektiğini bilmemektedir. Ve hem tuvaletini nereye yapacağını bilmediği için hem de kas gelişimi tamamlanmadığı için tuvaleti gelir gelmez gözüne kestirdiği ilk yere yapacaktır. Bu duruma sebebiyet vermemesi için yavru köpeği evinize gelir gelmez onun için düzenlediğiniz bölgeye yerleştirmeniz ve sürekli gözetiminiz altında tutmaya gayret göstermeniz büyük önem taşımaktadır. 

Genellemeye baktığımızda eve ilk geldiği anda bu eğitime başlanmayan yavru köpeklerde tuvalet problemi aylarca sürmektedir. Çünkü ilk zamanlarda bilinçsiz olarak tuvaletini ortalığa yapması belirli bir süre yavru köpeğin yaptığı olumsuz duruma şartlanmasıyla birlikte tekrar etmeye devam edecektir ve belirli bir zaman sonra tuvaletini yapması gereken yerin, şu ana kadar tuvaletini yaptığı yer olduğunu benimseyecektir. Bu durum sizi son derece zorlayacaktır. Köpeğinize kızmalarınız, cezalarınız ve ödülleriniz yüksek olasılıkla hiçbir işe yaramayacaktır. Bu durum köpeğinizin ırkına ve yaş aralığına göre değişkenlik gösterecektir

Tuvalet eğitimi iki farklı seçenek şeklinde düşünülebilir, bunlardan biri köpeğinizi yeterince dışarı çıkartma imkanı bulamıyorsanız ev içerisinde belirlenen gazete kağıdı ya da ped üzerine yapmasıdır. Bu eğitimde yavru köpeğiniz ev ortamında tuvaletini yapmasını istediğimiz bölge üzerinde çalışılır. Diğer seçeneğimiz ise dış mekan için toprak ya da çim zeminlere alıştırmak. Bu en doğru seçenektir. Köpeğinizin tuvaleti geldiği zaman size havlama ya da farklı bir şekilde uyarı verip, dışarı çıkması için sizi zorlayacaktır. Dışarı çıktığında toprak ya da çim zemine tuvaletini yapacaktır. Dış mekan için tuvalet eğitiminde plan köpeğinizin dışarı çıkar çıkmaz tuvaletini yapması sonrasında gezmesi, oyunlar oynamanız ve sonra eve tekrar geri dönmesidir. Bu sıra çok önemlidir eğer köpeğinizi dışarı çıkarttığınızda ilk önce gezip, oynayıp sonra tuvalet yapmasını beklerseniz bu sizin için çok uzun zamanlar anlamına gelmektedir. Ve bazı durumlarda başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. 

Yavru köpek için tuvalet eğitiminde neden profesyonel destek alınmalı?

Bu eğitim köpeğinizin sorunsuz bir şekilde en doğruyu yapmasını gerektiren eğitimdir. Yavruluk dönemlerinde bu eğitimi alamayan köpeklerde ileride bazı durumlarda profesyonel destek bile sonuç vermeyebiliyor. O nedenle bu eğitimin 2-5 aylık arasında köpeğe öğretilmesinde, takibinde ve pekiştirilmesinde büyük yarar vardır. Aksi durumlar hem yaşam kalitenizi düşürecektir hem de sağlık açısından problem teşkil edebilecektir.

Evinizde yavru köpek tuvalet eğitim hizmetlerimizi incelemek için tıklayın.

 

 

Bizi Arayın
Köpeğinizin eğitimini takip edin