Golden Retriever Eğitimi ve Özellikleri

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

Av köpeği genlerini taşıyan Golden Retriever cinsi köpeklerin geçmişi oldukça çok geçmiş zamana kadar gitmekte olup, çoğaltımına ilk 1800’ lü senelerde İskoçya ile İngiltere arasında ki bir lokasyonda başlanmıştır.

Golden Retriever cinsinin üretim nedeni, İskoçya’ da zamanın döneminde avcılığın çok önem taşımasıdır. Çünkü o dönemlerde hem geçimleri için büyük önem taşıyordu hem de spor olarak görülüyordu. Golden Retriever bu isteklere karşılık verebilecek bir çok özellik barındırıyordu. Soğuk havadan etkilenmemesi, buz gibi sulara ve yoğun çalıların içerisine girebilmesi ve bununla birlikte olağanüstü tatlılıkta olan dış görünümü ve insan canlısı bir köpek olması üretimine başlanmasının başlıca nedenlerini oluşturuyordu.

Golden Retriever ırkının üretiminde birden fazla av köpeği kullanıldı. Bloodhound, Newfoundlan ve Setter gibi iyi av yapan ve suyla arası çok iyi olan av köpekleriyle çapraz eşleştirmeler yaptırıldı. Golden Retriever’ ların günümüzde ki görüntüsüne ulaşması 1912 senesinde olmuştur. Tüy yapısı hariç tüm özellikleri belirlenmişti. Her ne kadar 1912 yılında anatomik ve karakter yapısı oluşmuş olsa da American Kennel Club tarafından tanınması ve kayıt edilmesi 1927 yılında gerçekleşmiştir. Ve Golden Retriever ırkı resmi olarak tanımlanmıştır.

Golden Retriever Eğitimi

Golden Retriever Irk Özellikleri

Dünya üzerinde ve ülkemizde, tatlı dış görünüşü,  insan canlısı ve oyuncu karakteri Golden Retriever ırkını diğer ırklar arasında popüler bir konuma taşımıştır. Şuan en fazla tercih edilen ilk 5 ırk arasında yer almaktadır. Çocukları ve çocuklarla oyun oynamayı çok sevdiğinden dolayı genelde aileler tarafından sahiplenilen Golden Retriever’ lar sahiplenme sürecini çok kolay atlatırlar. Çok kısa bir süre içinde hem ailesine hem de yaşadığı bölgeye kolayca adapte olurlar.

Spesifik ırk özelliklerini kısaca tanımlayacak olursak, son derece iyi huylu, çocuklarla uyumlu, oldukça hareketli, güzel görünümlü, sahibine karşı son derece itaatkâr dünya tatlısı köpeklerdir. Irkının kökeninde av özelliklerini barındırsalar da, o zaman ki dönemlerde ki seviyede av yapamazlar. Ancak yine de avı bulup getirir çünkü çok iyi koku alırlar, olumsuz hava şartlarından kolay kolay etkilenmezler.  Golden Retriever besliyorsanız ona kolayca oyun öğretebilirsiniz, özelikle at getir oyununu keyifle ve sıkılmadan sürekli oynayabilir.

Dişi köpeklerin kiloları erkek köpeklerle kıyaslandığında daha azdır. Yetişkin bir Golden Retriever 25-35 kilogram arasındadır. Renk geçişi beyaz renkten başlayarak kahve tonlarına kadar gitmektedir. Golden Retriever sağlıklı bir hayat yaşaması dahilinde 12-14 yıl yaşabilir.

Golden Retriever Tüy ve Temizlik Bakımı

Uzun tüylü bir yapıya sahip olduklarından dolayı belirli periyotlarda taranması gereklidir. Hafta da ortalama 2-3 kez taramanız faydalı olacaktır. Ev içerisinde yaşayan köpeğinizin tüyleri aşı ve parazit uygulamaları eksiksiz yapıldığı takdirde size zarar vermez.  

Özellikle su birikintileri, toprak, çamur gibi alanları çok sevdiklerinden dışarı çıkarttığınızda yüksek ihtimalle kirlenecektir. Ancak köpeğin sıkça yıkanması doğru değildir. Kış aylarında 1-2 ay da bir yıkamanız yeterlidir. Yaz aylarında ise 2-3 hafta da bir yıkamanız uygun olacaktır. Yıkamaya alternatif olarak kuru şampuanı ya da nemli bezle silmeyi deneyebilirsiniz.

Benim Köpeğim Sosyal Çünkü O Bir Golden Retriever

Neredeyse tüm insanlarla ve diğer köpeklerle araları çok iyidir. Bu nedenle koruma köpeği olarak kullanılmaları çok zor bir ihtimaldir. Düşünülebilir ki evinize hırsız geldiğinde onunla bile arkadaşlık kurmak isteyebilir. Ancak eğitim verildiğinde bu durum ortadan kalkabilir.

Golden Retriever ve Çocuklar

Golden Retriever ırk özellikleri gereği saldırı yapmayan ve ısırmayı tercih etmeyen bir köpektir. Sadece en büyük beklentisi ona karşı ilgi gösterilmesi ve sevgi gösterilmesidir. Bunu sağlamak için sürekli dikkatleri üzerine çekecek oyunlar oynar. Kötü şartlarda, kötü köpek sahipleri tarafından yetiştirilmiş Golden Retriever’ lar hariç hiçbirinde tehlikeli bir durum ve kötü karakter bulunmaz. Çocuklar ve hatta bebeklerle bile çok çok iyi iletişim kurarlar. Bazı ülkelerde bebek bakıcısı olarak bile görev almaktadırlar. Yüksek enerjileri sebebiyle çocuğunuz sıkılana kadar oyun oynayabilir.

Golden Retriever Eğitimi

Golden Retriever yavruları ırk standartlarının sağlanması için sosyalleştirilmelidir. Ve tüm eğitimlerin başlangıç seviyesi olarak kabul edilen temel itaat eğitimini almalıdır. Golden Retriever’ lar doğru bir sistem izlendiğinden eğitime çok iyi karşılık verirler. Son derece eğitilebilir köpeklerdir. Köpek eğitmenleri için en kabiliyetli öğrenci sınıfındadırlar.

Eğitimleri yapılırken mutlaka pozitif yöntemler tercih edilmelidir. Özellikle sahibine çok bağlı bir ırk olduğu için, sahibinin yanında yani evde eğitilmesi gereklidir. Aksi halde sahibinden ayrı kaldıklarında motivasyonları inanılmaz düşer ve eğitim periyodu çok şanssız ilerler. Çiftliklerde başarı elde edememiş Golden Retriever ırklarının eğitilememesinin en büyük nedeni budur. Bu konuyla ilgili dünyaca ünlü köpek eğitmeni Cesar Millan ‘ da çok sayıda makale yayınlamıştır.

Tuvalet eğitimi onlar için çok kolaydır. Profesyonel bir köpek eğitmeninden daha yavruyken arayıp destek alınırsa sorun kalmayacaktır. 

Golden Retriever temel itaat eğitimi, ileri itaat eğitimi, tuvalet eğitimi, sosyalleşme eğitimi, aktör köpek eğitimi ve refakatçi köpek eğitimi konularında oldukça başarılıdır.

Eğitim çalışması yaparken aşırı cezalar, bağırmalar Golden Retriever için işe yaramaz. Daima pozitif yöntemlerle eğitim çalışması yapmalısınız.

Ne marka mama öneriyorsunuz?

Köpeğinizin gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için, yağ oranı düşük, protein değeri yüksek mamaları öneriyoruz. Sabit bir marka yok, bu tanıma uyan tüm mamaları köpeğinize yedirebilirsiniz. 

Köpeğim aşırı tüy döküyor

Tüy dökme olayı mevsimsel olabileceği gibi, köpeğinizin yediği mamadan da kaynaklanabilir. Bazı mamalar tüy dökme sorunu yaşatabiliyor.Tabii, köpeğinizin tüylerini ne sıklıkla taradığınız da önemli. Her gün tüy taraması yaparsanız tüy dökme olayı minimuma inecektir. Her gün tüylerini taradığınız halde bir değişme olmadıysa, Veteriner Hekiminize danışmanızı öneririz.

Bizi Arayın
Köpeğinizin eğitimini takip edin