Golden Retriever Eğitimi ve Özellikleri

Golden Retriever Eğitimi ve Irk Özellikleri

Golden Retriever köpeğinin eğitimi sevecen bir ırk olması nedeniyle oldukça kolaydır. Bu nedenle eğitim almaya uygun olan bir ırk olarak bilinmektedir. Golden Retriever eğitimi iletişim kurmayı seven bir ırk olması nedeniyle oldukça keyifli geçecektir.

Golden Retriever Genel Özellikleri

Bu ırkın köpekleri sevgiye de çok düşkün olduğundan eğitim esnasında sevgi veriliyor olması gerekmektedir. Çok sert bir üslupla verilen eğitimlerden istenen sonuçlar alınamaması ırkın sevecen özelliğinden kaynaklanmaktadır. Sadık bir köpek olduğu için eğitim almaya yatkın bir yanları bulunmaktadır. Beraber yaşadıkları insanlardan sevgi aldıklarında onların istedikleri her şeyi yapmaya eğilimli olacağından uyumlu bir eğitim sürecini sürdürmeleri mümkün olmaktadır. Golden Retriever köpeklerinin temel itaat eğitimi almaları kolay olduğu gibi davranış değişikliklerinin gönüllü yapılacağı ileri düzey itaat eğitimini de almaya uygun oldukları bilinmektedir.

Golden Retriever Köpek Irkının Tarihçesi Nedir?

Golden Retriever köpek ırkının tarihçesi İskoçya topraklarından gelmektedir. 19. Yüzyılın başından bu yana var olan köpekler dünyanın farklı ülkelerinde de bulunduğu bilinmektedir. Av köpeği genlerini taşıyan Golden Retriever cinsi köpeklerin geçmişi oldukça çok geçmiş zamana kadar gitmekte olup, çoğaltımına ilk 1800’ lü senelerde İskoçya ile İngiltere arasında ki bir lokasyonda başlanmıştır. Golden Retriever cinsinin üretim nedeni, İskoçya’ da zamanın döneminde avcılığın çok önem taşımasıdır. Çünkü o dönemlerde hem geçimleri için büyük önem taşıyordu hem de spor olarak görülüyordu. Golden Retriever bu isteklere karşılık verebilecek bir çok özellik barındırıyordu. Soğuk havadan etkilenmemesi, buz gibi sulara ve yoğun çalıların içerisine girebilmesi ve bununla birlikte olağanüstü tatlılıkta olan dış görünümü ve insan canlısı bir köpek olması üretimine başlanmasının başlıca nedenlerini oluşturuyordu.

Golden Retriever ırkının üretiminde birden fazla av köpeği kullanıldı. Bloodhound, Newfoundlan ve Setter gibi iyi av yapan ve suyla arası çok iyi olan av köpekleriyle çapraz eşleştirmeler yaptırıldı. Golden Retriever’ ların günümüzde ki görüntüsüne ulaşması 1912 senesinde olmuştur. Tüy yapısı hariç tüm özellikleri belirlenmişti. Her ne kadar 1912 yılında anatomik ve karakter yapısı oluşmuş olsa da American Kennel Club tarafından tanınması ve kayıt edilmesi 1927 yılında gerçekleşmiştir. Ve Golden Retriever ırkı resmi olarak tanımlanmıştır. 

Melez bir ırk olan Golden Retriever köpekleri, ortaya çıktıkları günden bu yana itaat eğitimine tabii tutulmaktadırlar. İtaat eğitiminin yanı sıra avcılık ya da güvenlik maksadıyla da görevlendirildikleri bilinmektedir. Hem karada hem de suda avcılık yapabilen bir köpek olduğu için uzun yıllar boyunca belirli topraklarda avcılık yapılmasına öncülük eden bir köpek oldukları gibi aynı zamanda arama kurtarma çalışmalarında da görevlendirildikleri bilinmektedir.

Golden Retriever Eğitimi ve Irk Özellikleri

Golden Retriever Irk Özellikleri

Dünya üzerinde ve ülkemizde, tatlı dış görünüşü,  insan canlısı ve oyuncu karakteri Golden Retriever ırkını diğer ırklar arasında popüler bir konuma taşımıştır. Şuan en fazla tercih edilen ilk 5 ırk arasında yer almaktadır. Çocukları ve çocuklarla oyun oynamayı çok sevdiğinden dolayı genelde aileler tarafından sahiplenilen Golden Retriever’ lar sahiplenme sürecini çok kolay atlatırlar. Çok kısa bir süre içinde hem ailesine hem de yaşadığı bölgeye kolayca adapte olurlar.

Spesifik ırk özelliklerini kısaca tanımlayacak olursak, son derece iyi huylu, çocuklarla uyumlu, oldukça hareketli, güzel görünümlü, sahibine karşı son derece itaatkâr dünya tatlısı köpeklerdir. Irkının kökeninde av özelliklerini barındırsalar da, o zaman ki dönemlerde ki seviyede av yapamazlar. Ancak yine de avı bulup getirir çünkü çok iyi koku alırlar, olumsuz hava şartlarından kolay kolay etkilenmezler.  Golden Retriever besliyorsanız ona kolayca oyun öğretebilirsiniz, özelikle at getir oyununu keyifle ve sıkılmadan sürekli oynayabilir.

Dişi köpeklerin kiloları erkek köpeklerle kıyaslandığında daha azdır. Yetişkin bir Golden Retriever 25-35 kilogram arasındadır. Renk geçişi beyaz renkten başlayarak kahve tonlarına kadar gitmektedir. Golden Retriever sağlıklı bir hayat yaşaması dahilinde 12-14 yıl yaşabilir. 

Golden Retriever ırk özelliklerini madde madde listelemek gerekirse, özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

 • En çok bilinen özellikleri oyuncu bir köpek ırkı olmasıdır. Oyun oynamayı çok seven yönlerinden dolayı çocuklarla da etkili bir iletişim kurmaları mümkün olmaktadır.
 • Sadık bir köpek ırkıdır. Beraber yaşadıkları insana sadakatleri sayesinde koruyucu bir özelliği de üstlenebilmektedirler.
 • Polis köpeği, av köpeği ya da koruma köpeği olarak rahatlıkla görev alabilmektedirler.
 • Eğitim almak için çok uygun bir ırktır. Eğitim süreçlerinin sonunda davranış değişimleri hızlı bir biçimde gerçekleşmektedir.
 • Yaşam ömürleri 14 yıla kadar uzayabilmektedir. Fakat bu süre sağlıklı köpekler için belirlenmiş olan sürelerdir.
 • Aile içerisinde evlerde uyumlu bir şekilde yaşayabilmektedirler.
 • Enerjileri çok yüksektir. Bu nedenle gün içerisinde enerjilerini atabilecekleri alanlara ihtiyaç duydukları bilinmektedir.
 • Dış kürklerinin suya dayanıklı özellikleri olması nedeniyle su içerisinde verilen görevlerde de çok başarılı olmaları beklenmektedir.

Golden Retriever Eğitimi ve Irk Özellikleri

Golden Retriever Köpekleri Apartman Dairesinde Yaşamaya Uygun Mudur?

Golden Retriever köpeklerinin apartman dairesinde yaşama uyumları yapılan sınırlandırmalarla sağlanabilmektedir. Özellikle yavru olanlar için enerjileri çok yüksek olduğundan dolayı şartların uyumlandırılması gerekmektedir.

İnsanları çok seven bir ırk olması nedeniyle ev içerisindeki uyumları hızlı bir biçimde gerçekleşmektedir. Tuvalet eğitiminin alınmasından sonra bu uyum için temel itaat eğitiminin verilmesi yeterli olmaktadır.

Apartman dairesinde bulunan köpekler için günlük olarak gezintiye çıkarılması gerekmektedir. Bu sayede günlük olarak depolanan enerjileri daha sağlıklı bir biçimde boşaltılacağı için köpeğin ev içerisindeki uyumu da daha kolay olmaktadır.

Ev köpeği olarak yaşayan Golden Retriever cinslerinin bahçeli alanlarda yaşamaları daha çok önerilen bir durumdur. Bu sayede enerji kontrollerini daha etkili bir biçimde yapabilecekleri için eğitim aşamaları da daha kontrollü bir biçimde sürdürülebilmektedir.

Golden Retriever ırkı köpeklerinin evde yaşamalarının bir diğer avantajı ise insanlarla birlikte huzurlu yaşam sürdürmelerinden kaynaklanmaktadır. İnsanlardan ilgi göremeyen Golden ırkı köpekler huzursuz ve agresif tavırlar gösterebilmektedir.

Golden Retriever eğitimi sürecinde evlerde bulunan ve kazandırılması gereken davranışlar üzerinden bir eğitim planlamaları yapılmaktadır. Bu süreçte ödül yöntemleri ile eğitim uygulamaları yapılabilmektedir.

Golden Retriever Köpeğinin Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Golden Retriever köpeğinin tuvalet eğitimi ikinci aydan sonra verilmeye başlanmaktadır. İkinci ay itibariyle tuvaletini yapacağı alanlar belirlenerek bir eğitim süreci başlatılmaktadır. Bu nedenle öncelikli olarak ev içinde ya da dışında nasıl bir tuvalet eğitimi verileceğinin planlanması gerekmektedir.

Tuvalet eğitimi sürecinde ödüllendirme yöntemi kullanılmalıdır. Köpeğin istenen bölgeye tuvaletini yaptığı her zaman için ödül verilmesi gerekmekte, istenmeyen yerlere tuvaletini yaptığı durumlarda ise cezalandırma yapılması mümkün olmaktadır.

Tuvalet eğitimi sürecinde yemek yemenin sonrasında 1 saat kadar beklenmesi gerekmektedir. Ortalama olarak yemekten 1 saat sonra tuvaletini yaptığı bilgisinden hareketle bu süre zarfında eğitim verilmesi daha etkili olmaktadır.

Köpeklere verilen tuvalet eğitimi sürecinde gözlemin de iyi bir biçimde yapılması gerekmektedir. Bu sayede köpeğin hangi zaman aralığında tuvalet ihtiyacının karşılandığı bilinerek istenen bölgeye bu zaman diliminde tuvaletini yapması sağlanabilmektedir.

Golden Retriever Köpeğinin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Golden Retriever köpeğinin beslenmesi yaş dönemi özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Yavru köpekler daha hareketli olduğu için daha fazla beslenme ihtiyacı olacağı için daha sık öğün verilmesi gerekmektedir.

Yavru köpeklerin mamaları ağız yapısına uygun olarak seçilmesi gerekmektedir. Dişleri tam çıkmadığında kuru mamaları kolay tüketememesi durumu göz önünde bulundurularak yaş mamalara öncelik verilmesi gerekmektedir.

Yaşça büyük olan köpeklerde ise kuru mamalar rahatlıkla tüketilebilmektedir. Bunun yanı sıra büyük yaş döneminde olan köpeklerin ise kilo alımını kontrol altında tutulabilmesi için yağı azaltılmış mamaların tercih edilmesi gerekmektedir.

Mama tercihlerinde kaliteli içeriği olan ürünlerin tercih edilmesi köpeklerin sağlıklı bir ömür sürmesi açısından önemli olmaktadır. Bu nedenle mama alırken içeriklere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Golden Retriever Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Golden Retriever eğitiminde dikkat edilecekler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Sevecen bir ırk olması nedeniyle eğitim esnasında sevgi gösterilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Sevgi alamayan köpeklerin etkili bir eğitim sürecine girmeleri mümkün olmamaktadır.
 • Ödül uygulamalarının yapılması eğitimde başarı sağlarken ceza uygulamaları her zaman sonuç vermeyebilir. Bu durumda agresif davranışlar göstermesi gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.
 • Tutarlı bir eğitim yönteminin tercih edilebilmesi gerekmektedir. Her durumda aynı tepkiler verilerek köpeklerin de sistematik bir biçimde duyarsızlaşması sağlanmalıdır.
 • Eğitimlere ilk üç aylık süreçte başlanması gerekmektedir. Bundan önce yapılan eğitim adımlarından istenen başarıların elde edilmesi mümkün olmamaktadır.
 • Eğitim sürecinde köpeklerin gene ırk özelliklerinin bilinmesi gerekmektedir. Bu nedenle ilk iki ayda iyi bir gözlem yapılarak köpeklerin tepkilerinin kontrol edilmesi gerekmektedir.

Tüm bunlarla birlikte eğitim sürecinde hangi eğitimin verildiği de önemlidir. Temel itaat eğitiminde de ileri itaat eğitiminde de farklı metotlar kullanılabileceği gibi tuvalet eğitimi başlı başına bir eğitim modeli olarak bilinmektedir.

Golden Retriever Eğitimi ve Irk Özellikleri

Golden Retriever Köpeğinin 3 Aylık Özellikleri Nelerdir?

Golden Retriever üç aylık özellikleri eğitime en açık oldukları dönemdir. Bu dönemde beraber yaşadıkları insanların sözlerini ve komutlarını almaya çok meyilli oldukları için eğitimin de etkili olduğu bir dönemdir.

3 aylık oldukları dönemde oyun oynamayı çok severler. Bu nedenle oyun oynayarak ilişki kurmaya ve ilişki sürdürmeye çalışırlar. Özellikle çocuklarla oyun oynamaktan çok keyif aldıkları bilinmektedir.

3 aylık sürecin öncesinde tuvalet eğitiminin verilmeye başlanması gerekmektedir. Tuvalet eğitimi ile birlikte temel itaat eğitiminin de aynı zaman diliminde verilmesi mümkün olabilmektedir.

Golden Retriever eğitimi sürecinde ileri itaat eğitiminin başlaması mümkün değildir. Öncelikli olarak temel komutların öğretilmesi gerekli olacağından ileri eğitimler 9 ay ve sonrasında başlatılmaktadır.

Golden Retriever Tüy ve Temizlik Bakımı

Uzun tüylü bir yapıya sahip olduklarından dolayı belirli periyotlarda taranması gereklidir. Hafta da ortalama 2-3 kez taramanız faydalı olacaktır. Ev içerisinde yaşayan köpeğinizin tüyleri aşı ve parazit uygulamaları eksiksiz yapıldığı takdirde size zarar vermez.  

Özellikle su birikintileri, toprak, çamur gibi alanları çok sevdiklerinden dışarı çıkarttığınızda yüksek ihtimalle kirlenecektir. Ancak köpeğin sıkça yıkanması doğru değildir. Kış aylarında 1-2 ay da bir yıkamanız yeterlidir. Yaz aylarında ise 2-3 hafta da bir yıkamanız uygun olacaktır. Yıkamaya alternatif olarak kuru şampuanı ya da nemli bezle silmeyi deneyebilirsiniz.

Benim Köpeğim Sosyal Çünkü O Bir Golden Retriever

Neredeyse tüm insanlarla ve diğer köpeklerle araları çok iyidir. Bu nedenle koruma köpeği olarak kullanılmaları çok zor bir ihtimaldir. Düşünülebilir ki evinize hırsız geldiğinde onunla bile arkadaşlık kurmak isteyebilir. Ancak eğitim verildiğinde bu durum ortadan kalkabilir.

Golden Retriever ve Çocuklar

Golden Retriever ırk özellikleri gereği saldırı yapmayan ve ısırmayı tercih etmeyen bir köpektir. Sadece en büyük beklentisi ona karşı ilgi gösterilmesi ve sevgi gösterilmesidir. Bunu sağlamak için sürekli dikkatleri üzerine çekecek oyunlar oynar. Kötü şartlarda, kötü köpek sahipleri tarafından yetiştirilmiş Golden Retriever’lar hariç hiçbirinde tehlikeli bir durum ve kötü karakter bulunmaz. Çocuklar ve hatta bebeklerle bile çok çok iyi iletişim kurarlar. Bazı ülkelerde bebek bakıcısı olarak bile görev almaktadırlar. Yüksek enerjileri sebebiyle çocuğunuz sıkılana kadar oyun oynayabilir.

Golden Retriever Eğitimi ve Irk Özellikleri

Golden Retriever Eğitimi

Golden Retriever yavruları ırk standartlarının sağlanması için sosyalleştirilmelidir. Ve tüm eğitimlerin başlangıç seviyesi olarak kabul edilen temel itaat eğitimini almalıdır. Golden Retriever’ lar doğru bir sistem izlendiğinden eğitime çok iyi karşılık verirler. Son derece eğitilebilir köpeklerdir. Köpek eğitmenleri için en kabiliyetli öğrenci sınıfındadırlar.

Eğitimleri yapılırken mutlaka pozitif yöntemler tercih edilmelidir. Özellikle sahibine çok bağlı bir ırk olduğu için, sahibinin yanında yani evde eğitilmesi gereklidir. Aksi halde sahibinden ayrı kaldıklarında motivasyonları inanılmaz düşer ve eğitim periyodu çok şanssız ilerler. Çiftliklerde başarı elde edememiş Golden Retriever ırklarının eğitilememesinin en büyük nedeni budur. Bu konuyla ilgili dünyaca ünlü köpek eğitmeni Cesar Millan ‘ da çok sayıda makale yayınlamıştır.

Tuvalet eğitimi onlar için çok kolaydır. Profesyonel bir köpek eğitmeninden daha yavruyken arayıp destek alınırsa sorun kalmayacaktır. 

Golden Retriever temel itaat eğitimi, ileri itaat eğitimi, tuvalet eğitimi, sosyalleşme eğitimi, aktör köpek eğitimi ve refakatçi köpek eğitimi konularında oldukça başarılıdır.

Eğitim çalışması yaparken aşırı cezalar, bağırmalar Golden Retriever için işe yaramaz. Daima pozitif yöntemlerle eğitim çalışması yapmalısınız.

Ne marka mama öneriyorsunuz?

Köpeğinizin gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için, yağ oranı düşük, protein değeri yüksek mamaları öneriyoruz. Sabit bir marka yok, bu tanıma uyan tüm mamaları köpeğinize yedirebilirsiniz. 

Köpeğim aşırı tüy döküyor

Tüy dökme olayı mevsimsel olabileceği gibi, köpeğinizin yediği mamadan da kaynaklanabilir. Bazı mamalar tüy dökme sorunu yaşatabiliyor.Tabii, köpeğinizin tüylerini ne sıklıkla taradığınız da önemli. Her gün tüy taraması yaparsanız tüy dökme olayı minimuma inecektir. Her gün tüylerini taradığınız halde bir değişme olmadıysa, Veteriner Hekiminize danışmanızı öneririz.

Bizi Arayın
Köpeğinizin eğitimini takip edin