Köpeğimi Kendim Eğitmek İstiyorum Diyenler

Bir çok köpek sahibi kendi köpeğini eğitmek ister. Bu çok keyifli ancak uzun soluklu sabır, sevgi ve disiplin isteyen bir süreçtir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken bir çok husus vardır.

Bu hususların başında köpeğinizi doğru analiz etmek gelir. Karakter, huy, sevdikleri, çok sevdikleri, sevmedikleri ve hiç sevmediklerinin mutlaka bilinmesi gerekir. Köpeğinin karakterini doğru analiz eden bir köpek sahibi, buna bağlı olarak eğitim sistemini doğru belirler ve bu eğitim başarı yüzdesini oldukça arttırır. Her köpeğin karakteri farklıdır, kardeş köpeklerin bile her biri diğerinden farklı bir karaktere sahiptir. Köpeğinizi size özel yapan ve diğer tüm köpeklerden farklı olduğunu düşünmeye yönelten neden bu durumdur. 

Köpek eğitimi, köpeğiniz eve geldiği an başlar. Ufak detaylar bile büyük önem taşır. Eve gelen köpeğiniz oldukça meraklı ve algıları açık bir şekilde sizi ve evi tanımak ister. İşte tam bu anda ona sunduğunuz izinler ya da kurallar, sonraki yaşamında izleyeceği yolu belirler. Köpeğinizi kendiniz eğitmek istiyorsanız onun ihtiyaçlarının olduğunu, isteklerinin olduğunu, şımarıklıklarının olduğunu, kızgınlık ve öfke durumları yaşayabileceğini asla aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Yapmanız gereken köpeğimizin bize sunduğu olumlu ya da olumsuz davranışları doğru bir şekilde karşılayıp ya ödüllendirip o davranışları tekrar etmesini sağlamak ya da yaptığı davranışın yanlış olduğunu ve düzeltmesi gerektiğini köpeğinize kabul ettirmeniz gerekir.

 

Köpeğinize karşı tutumunuz ne kadar net olursa köpeğinizin size davranışları da o ölçüde tutarlı olacaktır. Eğer köpeğiniz aile fertleriyle bir arada yaşıyorsa unutulmaması gereken bir detay vardır. Herkesin ortak sesle hareket etmesi. Örneğin köpeğiniz yapmaması gereken bir davranışta bulundu ve siz ona hayır komutunu kullandınız ve ceza verdiniz. Bu durumda ailenizin tüm fertlerinin sizin tutumunuzu desteklemesi gerekir. Eğer ki ailenizin başka bir ferdi "kıyamam" gibi bir düşünceye sahip olup sizin verdiğiniz cezanın üzerine yanına çağırır ve köpeğe ilgi gösterirse büyük ölçüde otoritenizi kaybettiniz demektir.

Eve gelen köpeğiniz eğer yavruysa ve daha önce başka bir sahibi olmamışsa, sizin kurallarınıza uyması ve köpeğinizi eğitmek çok daha kolay olacaktır. Eğer yaşı büyük bir köpek ise sizden önce sahip değiştirmişse ya da barınaktan sahiplendiyseniz mutlaka bir uzman tarafından karakter testinden geçirmeniz gerekir. 

Köpeğinize tuvalet eğitimi, temel itaat eğitimi ve ileri itaat eğitim komutlarını nasıl öğretebileceğinizi öğrenmek için diğer makalelerimizi okuyabilirsiniz.

Ne marka mama öneriyorsunuz?

Köpeğinizin gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için, yağ oranı düşük, protein değeri yüksek mamaları öneriyoruz. Sabit bir marka yok, bu tanıma uyan tüm mamaları köpeğinize yedirebilirsiniz. 

Köpeğim aşırı tüy döküyor

Tüy dökme olayı mevsimsel olabileceği gibi, köpeğinizin yediği mamadan da kaynaklanabilir. Bazı mamalar tüy dökme sorunu yaşatabiliyor.Tabii, köpeğinizin tüylerini ne sıklıkla taradığınız da önemli. Her gün tüy taraması yaparsanız tüy dökme olayı minimuma inecektir. Her gün tüylerini taradığınız halde bir değişme olmadıysa, Veteriner Hekiminize danışmanızı öneririz.

Bizi Arayın
Köpeğinizin eğitimini takip edin