Köpeğime Tuvalet Eğitimini Kendim Vermek İstiyorum

Köpek sahiplerinin en çok şikayetçi olduğu konuların başında gelmektedir tuvalet eğitimi. Bu yazımızda köpeğinize tuvalet eğitimini nasıl vermelisiniz sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Köpeğin tuvalet eğitiminde amaçlanan hedef köpeğinizin yaşadığı bölgeye tuvaletini yapmamasıdır.

Bu eğitimde köpeğinize iki farklı şekilde düzen öğretebilirsiniz. Bahçe, toprak, çimen gibi dış mekana ya da ev içerisinde köpeğinizin tuvalet ihtiyacını karşılaması için bir bölge belirleyip bu bölgeye alıştırabilirsiniz. Özellikle yavru köpeklerde kas gelişimi tamamlanmadığı için mama ve tuvalet saatleri çok büyük önem taşır. Doğru bir tuvalet eğitimi vermek istiyorsanız, öncelikle köpeğinizin mama saatlerini düzene sokmalısınız. Ve sonrasında köpeğinizin mama yedikten ne kadar bir süre sonra tuvalete çıktığını tespit etmelisiniz.

Mama yedikten sonra tuvalet yapma süresi her köpeğe göre değişkenlik gösterebilir. Kimi köpek mamanın hemen ardından 10 dakika içerisinde tuvaletini yaparken kimi köpek ise mama yedikten 1 hatta 1 bucuk saat sonra yapabilir. Bu süreci etkileyen faktörlerin başında doğru mama seçimi gelmektedir. Doğru olan köpeğin mamasını yedikten kısa bir süre sonra tuvaletini tek seferde yapmasıdır.

Köpeğinize tuvalet eğitimini öğretmek istiyorsanız onu çok iyi gözlemlemeniz gerekir, özellikle ev içerisinde bir bölge ayrılacaksa bu bölgenin sürekli gözetiminiz altında bir bölge olmasına özen gösterin. Genelde köpek sahiplerinin kendi köpeklerine tuvalet eğitimini verememesinin en büyük sebebi gerekli ilgiyi gösterebilecek zaman bulamamalarıdır. Köpeğinize tuvalet düzeni alışkanlığı sağlamak için neredeyse 24 saat gözlemlemeniz ve anlık müdahalelerde bulunmanız gerekir.  Genelde ev içerisinde yaşayan köpekler için aile fertleri nöbetleşe bu takibi sürdürmelilerdir. Tuvalet eğitimi ve bu eğitimin pekişmesi ortalama 30-60 gün arasıdır. Bu eğitim çok önemlidir ve eğitim ardından muhakkak pekiştirilmesi gerekir. Aksi halde öğrendiği düzen kısa bir süre sonra tekrar eskiye dönecektir.

Köpeğiniz eve tuvaletini yapıyorsa bunun tek sebebi tuvalet eğitiminin yetersiz olduğu değildir. Tuvalet yapmasına sevk eden bir çok durum olabilir. Kızgınlık, öfke, yanlız bırakılma, şımartılma, eve yeni katılan bir bebek ya da başka bir canlı bu duruma sebebiyet verebilir. Böyle bir durum yaşadığını tespit etmeniz durumunda öncelikle davranış bozuklukları konusunda çalışmalar yapmanız gerekir. Ve köpeğinizin davranış bozuklukları giderildikten sonra tuvalet eğitimini tekrarlamanız gerekir.

Ne marka mama öneriyorsunuz?

Köpeğinizin gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için, yağ oranı düşük, protein değeri yüksek mamaları öneriyoruz. Sabit bir marka yok, bu tanıma uyan tüm mamaları köpeğinize yedirebilirsiniz. 

Köpeğim aşırı tüy döküyor

Tüy dökme olayı mevsimsel olabileceği gibi, köpeğinizin yediği mamadan da kaynaklanabilir. Bazı mamalar tüy dökme sorunu yaşatabiliyor.Tabii, köpeğinizin tüylerini ne sıklıkla taradığınız da önemli. Her gün tüy taraması yaparsanız tüy dökme olayı minimuma inecektir. Her gün tüylerini taradığınız halde bir değişme olmadıysa, Veteriner Hekiminize danışmanızı öneririz.

Bizi Arayın
Köpeğinizin eğitimini takip edin