Evde Köpek Eğitiminde Doğru Bilinen Yanlışlar

Köpek eğitimi sadece köpeğin komut bazlı yaşaması değildir. Köpeklerinde insanlar gibi mutlu olmaya,üzülmeye, duygu-durum

 değişikliği yaşamaya haklarının olduğunu unutmamak lazım. Örneğin, pozitif yöntemle öğretilen otur komutunu köpeğiniz bir yapıyor bir yapmıyorsa, sizin yapmanız gereken ona kızmak değil, o komutu nasıl kalıcı hale getirebileceğiniz konusunda çalışma yapmaktır. Öyle ki, tüm köpeklerin karakterleri farklıdır. Kimisi inatçıdır kimisi hiç inat etmez. Köpek sahibinin köpeğini çok iyi analiz etmesi ve çözümlemesi gerekmektedir.

Köpek eğitimi, Profesyonel Köpek Eğitmeni ve Davranış Bozuklukları Uzmanları tarafından yapılmalıdır. En kilit nokta ise şudur; Hiç eğitim almamış köpek, yanlış eğitim alan köpekten iyidir. Yanlış verilen eğitimler köpeklerin karakterlerinde kalıcı bozukluklar yaratabilmektedir. Örneğin, korkaklık,şımarıklık,agresiflik,saldırma vs gibi.

Köpek eğitimi yavruluktan itibaren başlayan bir süreçtir. Öncelikle köpeğinize nasıl davranmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Şımartmak,kucağa almak,yatak-kanepe üzerinde yatırmak, ev içerisinde girmemesi gereken yerlere girmesi yavruyken hoşunuza gidebilir fakat büyüdükçe sorun haline gelecektir. Düşünün, 2 aylık yavru bir köpeğin sizinle aynı yatakta yatması ile 2 yaşında bir köpeğin sizinle aynı yatakta yatması gerek onun gerekse sizin açınızdan aynı etkiyi yaratır mı?

Şunu asla unutmamalısınız; Köpeğiniz ne yaparsa yapsın, buna yapmaması gereken yere tuvalet yapması, saldırması hatta ısırması da dahil, asla ama asla şiddet göstermemelisiniz. Şiddet çözüm olmadığı gibi, köpeğinizin karakterinde mutlaka kalıcı davranış bozukluklarına sebebiyet verir.

 

Köpek Eğitimi sabır ve bol bol tekrar gerektirir.

Ne marka mama öneriyorsunuz?

Köpeğinizin gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için, yağ oranı düşük, protein değeri yüksek mamaları öneriyoruz. Sabit bir marka yok, bu tanıma uyan tüm mamaları köpeğinize yedirebilirsiniz. 

Köpeğim aşırı tüy döküyor

Tüy dökme olayı mevsimsel olabileceği gibi, köpeğinizin yediği mamadan da kaynaklanabilir. Bazı mamalar tüy dökme sorunu yaşatabiliyor.Tabii, köpeğinizin tüylerini ne sıklıkla taradığınız da önemli. Her gün tüy taraması yaparsanız tüy dökme olayı minimuma inecektir. Her gün tüylerini taradığınız halde bir değişme olmadıysa, Veteriner Hekiminize danışmanızı öneririz.

Bizi Arayın
Köpeğinizin eğitimini takip edin