Köpeklerde Aşırı Hareketlilik Hiperaktivite

Köpeklerde sıkça görülen bir durum olan hiperaktivite doğru bir eğitim sistemiyle kontrol altına alınabilir.

Ancak burada izlenecek yol için uzmanlardan bilgi alınmalı ya da köpek psikolojisi

ile alakalı yayınlanıış ve başarısını kabul ettirmiş kitapların okunması önemlidir.

Köpeklerde Davranış Bozuklukları

Aşırı Hareketlilik (Hiperaktivite)

Yavru köpek, sahibi eve geldiğinde sahibini büyük bir coşkuyla karşılar. Genellikle üste atlama, sahibi ilgilenmediğinde havlama, heyecandan yapmaması gereken yerlere tuvalet yapma gibi hal ve hareketlerde bulunur. Küçükken çok sorun edilmez tabii ama büyüdükçe bu sorunlar da büyümeye başlar. Düşünün; 3 Aylık Yavru bir köpeğin hareketliliği ile 3 yaşında karakteri oturmuş yetişkin bir köpeğin hareketliliği bir olur mu? Tabii ki olmaz. Aşırı Hareketlilik (Hiperaktivite) durumu, köpeklerin yavruluğundan itibaren süre gelen bir durumdur. Genellikle yavru köpeklerin hareketli ve şımarık olması istenir. Ama bu aslında ince bir çizgidir. İlerdeki oluşabilecek sorunları ön görmek gerekir.  Çünkü Aşırı Hareketlilik (Hiperaktivite) durumu ilerledikçe Davranış Bozukluğu haline gelmektedir. 

Aşırı Hareketlilik (Hiperaktivite) Nasıl Anlaşılır? Eğitimi Mümkün müdür?

Köpek eğitim uzmanının yapacağı kişilik analizi ve karakter testinin ardından Aşırı Hareketlilik (Hiperaktivite)’in olup olmadığı anlaşılır.Eğer Aşırı Hareketlilik (Hiperaktivite) varsa, Davranış Bozukluğu Eğitimi ile giderilir.

Önemli Not:  Davranış Bozukluğu Eğitimi için geç kalınmamalıdır.

Ne marka mama öneriyorsunuz?

Köpeğinizin gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için, yağ oranı düşük, protein değeri yüksek mamaları öneriyoruz. Sabit bir marka yok, bu tanıma uyan tüm mamaları köpeğinize yedirebilirsiniz. 

Köpeğim aşırı tüy döküyor

Tüy dökme olayı mevsimsel olabileceği gibi, köpeğinizin yediği mamadan da kaynaklanabilir. Bazı mamalar tüy dökme sorunu yaşatabiliyor.Tabii, köpeğinizin tüylerini ne sıklıkla taradığınız da önemli. Her gün tüy taraması yaparsanız tüy dökme olayı minimuma inecektir. Her gün tüylerini taradığınız halde bir değişme olmadıysa, Veteriner Hekiminize danışmanızı öneririz.

Bizi Arayın
Köpeğinizin eğitimini takip edin