Doğru Köpek Seçimi

Köpek sahiplenirken her birimizin bir amacı vardır aslında. Amaç derken, hemen kızmayın JNasıl mı? Şöyle ki; 

Kimimiz bir dost olarak isteriz, kimimiz büyüyünce bizi korusun isteriz, kimimiz çocuğumuza arkadaş olsun isteriz, kimimiz sadece fabrikamızı-bahçemizi korusun isteriz.  Köpeğimizi amacımıza uygun yetiştirebilmemiz için, öncelikle sahipleneceğimiz ırkın tüm özelliklerini araştırmamız, bilhassa bu konuda köpek eğitim ve davranış bozuklukları uzmanlarından destek almamız gerekmektedir. Örneğin, bir Golden Retriever sahiplendiysek, bizi korumasını bekleyemeyiz, gelen hırsıza kasayı dahi gösterebilir çünkü J Ama, Rottweiler,Alman Çoban Köpeği tarzı ırklar sahiplenirsek, bizi korumasını isteyebiliriz.

Tabii ki şunu demekte doğru değildir; Ben Rottweiler aldım beni koruyacak. Bir elin beş parmağı bir mi? Değil. Yani, internette okuduğunuz ya da köpek eğitim ve davranış bozuklukları uzmanlarından duyduğunuz ırk özelliklerini tamamen taşıyan bir köpek sahiplenmeniz lazım. Bu noktada da köpek sahiplenirken, Profesyonel Köpek Eğitim ve Davranış Bozuklukları Uzmanlarından destek almanız gerekir. Çünkü, size çok tatlı, çok cana yakın gelen bir köpek aslında amacınıza uygun olmayabilir. Bu konuda en doğru kararı verecek kişiler Profesyonel Köpek Eğitim ve Davranış Bozuklukları Uzmanlarıdır.

 

 

Ne marka mama öneriyorsunuz?

Köpeğinizin gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için, yağ oranı düşük, protein değeri yüksek mamaları öneriyoruz. Sabit bir marka yok, bu tanıma uyan tüm mamaları köpeğinize yedirebilirsiniz. 

Köpeğim aşırı tüy döküyor

Tüy dökme olayı mevsimsel olabileceği gibi, köpeğinizin yediği mamadan da kaynaklanabilir. Bazı mamalar tüy dökme sorunu yaşatabiliyor.Tabii, köpeğinizin tüylerini ne sıklıkla taradığınız da önemli. Her gün tüy taraması yaparsanız tüy dökme olayı minimuma inecektir. Her gün tüylerini taradığınız halde bir değişme olmadıysa, Veteriner Hekiminize danışmanızı öneririz.

Bizi Arayın
Köpeğinizin eğitimini takip edin