Köpeklerde Egzersiz İhtiyacı

İnsanlar nasıl egzersiz yapmaya ihtiyaç duyarlarsa, köpeklerde aynı şekilde egzersiz yapmaya ihtiyaç duyarlar.

İnsanlar nasıl egzersiz yapmaya ihtiyaç duyarlarsa, köpeklerde aynı şekilde egzersiz yapmaya ihtiyaç duyarlar. Egzersiz deyince aklınıza aerobik hareketleri gelmesin tabii ki ya da pilates tarzı sporlar. Egzersiz dediğimiz, veteriner hekiminizin köpeğinize özel belirleyeceği programla, köpeğinizin yağ-kas-kilo gibi vücut değerlerinin olması gereken düzeyde seyretmesini amaçlayan bir tür spordur.

Mesela, veteriner hekiminiz, Köpeğinizin vücut endekslerine göre, glikozamin,protein vs. gibi takviyeler uygulamak isteyebilir. Köpeğinize özel yürüyüş-koşu programları uygulayabilir. Köpekler için dizayn edilen özel koşu bantlarından edinmenizi ve köpeğinizin koşu bandında belirli periyotlarda koşmasını isteyebilir.

 

Köpeğinizin egzersiz ihtiyaçlarını karşılamanız, hem sağlığı açısından, hem özgüveninin yükselmesi açısından önem teşkil etmektedir.

Ne marka mama öneriyorsunuz?

Köpeğinizin gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için, yağ oranı düşük, protein değeri yüksek mamaları öneriyoruz. Sabit bir marka yok, bu tanıma uyan tüm mamaları köpeğinize yedirebilirsiniz. 

Köpeğim aşırı tüy döküyor

Tüy dökme olayı mevsimsel olabileceği gibi, köpeğinizin yediği mamadan da kaynaklanabilir. Bazı mamalar tüy dökme sorunu yaşatabiliyor.Tabii, köpeğinizin tüylerini ne sıklıkla taradığınız da önemli. Her gün tüy taraması yaparsanız tüy dökme olayı minimuma inecektir. Her gün tüylerini taradığınız halde bir değişme olmadıysa, Veteriner Hekiminize danışmanızı öneririz.

Bizi Arayın
Köpeğinizin eğitimini takip edin