Köpeğin Yavruluk Dönemi

Köpeklerin yavruluktan itibaren başlayıp, beslenmesine ve sağlığına dikkat edildiği takdirde ortalama 15 yıl ömürleri vardır.

Ortalama 15 yıllık ömürlerinin en önemli süreci yavruluktan başlayıp erişkinliğe geçiş yaptıkları dönemdir. (2 Ay – 12 Ay) Bu zaman zarfı içerisinde, gerek köpeğimizin sağlığı,gerek beslenmesi, gerek doğru şekilde yaklaşmamız, gerekse doğru eğitim alması oldukça büyük önem taşır.

Köpeğimize mutlaka kendisine yaşam alanı olarak belirleyeceği bir alan belirlememiz ve ona bu alanı benimsetmemiz gerekir. Bu, onun alanını sahiplenmesi açısından ki köpeğin alanını sahiplenmesi gerek tuvaletini sizin istediğiniz yere yapması için gerekse ileride alabileceği alan koruma eğitimi için büyük önem teşkil eder.

Yavruluk sürecinde aşılama ve parazitsel uygulamalar hayati önem teşkil eder. Köpeğimizi sahiplendiğimiz andan itibaren, veteriner hekim kontrolünde tüm aşılamalarını, parazitsel uygulamalarını ve gerekli muayene-tedavilerini düzenli olarak yaptırmamız gerekir.

Yavru köpeğimizi sürekli yıkamak isteriz, bu çoğumuzun hoşuna gider fakat yavru köpeklerin bağışıklıkları çok düşük olacağı için, veteriner hekimimizin belirlediği periyotlarda ve uygulama yöntemiyle yıkamamız köpeğimizin sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

 

Tüm bu konularda, Profesyonel Köpek Eğitim ve Davranış Bozuklukları Uzmanlarından destek almanızı öneririz.

Ne marka mama öneriyorsunuz?

Köpeğinizin gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için, yağ oranı düşük, protein değeri yüksek mamaları öneriyoruz. Sabit bir marka yok, bu tanıma uyan tüm mamaları köpeğinize yedirebilirsiniz. 

Köpeğim aşırı tüy döküyor

Tüy dökme olayı mevsimsel olabileceği gibi, köpeğinizin yediği mamadan da kaynaklanabilir. Bazı mamalar tüy dökme sorunu yaşatabiliyor.Tabii, köpeğinizin tüylerini ne sıklıkla taradığınız da önemli. Her gün tüy taraması yaparsanız tüy dökme olayı minimuma inecektir. Her gün tüylerini taradığınız halde bir değişme olmadıysa, Veteriner Hekiminize danışmanızı öneririz.

Bizi Arayın
Köpeğinizin eğitimini takip edin