Köpeklerin Kedilerle Anlaşması

Bir rivayet der ki: “Köpeklerle kedilerin arasındaki husumet yüz yıllar öncesine dayanır. Nadir görülür ki köpek kediyle ya da

Köpeklerin Kedilerle Sosyalleş(eme)meleri

Bir rivayet der ki: “Köpeklerle kedilerin arasındaki husumet yüz yıllar öncesine dayanır. Nadir görülür ki köpek kediyle ya da kedi köpekle uyumlu olsun. “

Kimine göre doğru kimine göre yanlış olan bu rivayete göre hareket edersek, köpeğimizi kedilerle sosyalleştiremeyiz, aksine onlardan uzak tutarız. En basiti, sokağa yavru köpeğimizi gezdirmeye çıkardığımızda kedilerden uzak tutarsak,  büyüdükçe kedilere düşman olmaz mı? Tabii ki olur. Yapılan hata da tam olarak bu; Köpek yavruluktan itibaren hiçbir şekilde kedilerle sosyalleştirilmeye çalışılmaz, büyüyünce de, “Benim köpeğim kedilerle hiç anlaşamıyor!” denilir. Eğer siz, yavruluktan itibaren kedilerle sosyalleştirmeye çalışmazsanız, büyüyünce ya kedilere saldıracaktır, ısırmaya çalışacaktır ya da korkup kaçacaktır.

 

Bu hususta dikkat edilmesi ve yapılması gereken, köpeğinizi yavruluğundan itibaren kedilerle sosyalleştirmeye çalıştırmaktır.

Ne marka mama öneriyorsunuz?

Köpeğinizin gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için, yağ oranı düşük, protein değeri yüksek mamaları öneriyoruz. Sabit bir marka yok, bu tanıma uyan tüm mamaları köpeğinize yedirebilirsiniz. 

Köpeğim aşırı tüy döküyor

Tüy dökme olayı mevsimsel olabileceği gibi, köpeğinizin yediği mamadan da kaynaklanabilir. Bazı mamalar tüy dökme sorunu yaşatabiliyor.Tabii, köpeğinizin tüylerini ne sıklıkla taradığınız da önemli. Her gün tüy taraması yaparsanız tüy dökme olayı minimuma inecektir. Her gün tüylerini taradığınız halde bir değişme olmadıysa, Veteriner Hekiminize danışmanızı öneririz.

Bizi Arayın
Köpeğinizin eğitimini takip edin