Yavru Köpek Eğitimi - Tasma Eğitimi

Yavru Köpek EğitimiEvde Yavru Köpek Tasma Eğitimi Nasıl Verilir?

Sadece birkaç gün önce yeni bir köpek yavrusu aldınız ve küçük adamı dışarı çıkarıp onunla gezmek için sabırsızlanıyorsunuz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir durum var. Veteriner hekimler yavru köpeğin dış ortamlardan, parklardan, diğer hayvanların gezdiği ya da bulunduğu bölgeden uzak durmaları gerektiğini ve yavru köpeğinizin ilk aşımaları bitene kadar ortalama 16 haftalık olana kadar dışarı çıkmasını önermezler. Çünkü bu dönemlerde yaşanacak bir sağlık sorunu çok ciddi sorunlar yaratabilir hatta köpeğinizi kaybedebilirsiniz. 

Yavru köpeğinizin eğitimi için öncelikli ihtiyacınız bir tasma ve oyuncak bir top. İtaat eğitimine yürümekle başlamalısınız. Köpeğinizin ilk öğrenmesi gereken size tasma takılı iken size eşlik ederek yürümesidir. Yavru köpeğin eğitim alması ile yetişkin köpeğin eğitim alması arasında büyük fark vardır. Yavru köpek çok daha hızlı öğrenir ve hemen karşılık verir. Ancak yetişkin köpeklerin eğitimi daha zorlu bir süreçtir. Sizi yavru köpeğe göre daha fazla yorar, eğer çok sabırlı değilseniz denememeniz gereken bir durumdur.

Yavru köpeğinizin size eşlik ederek tasmalı bir şekilde yürümesini öğretirken ona karşı son derece sevgi dolu ama disiplinli ve otoriter bir şekilde yaklaşmanız gerekir. Yavru köpekler sahiplerini kullanmaya çok meyillidirler. Sizin kararlı olmanız çok büyük önem taşır. Köpeğinize hep aynı komutları ve jestleri kullanmanız tutarlı olmanız gerekir. Komutların tek kelimelik, net, anlaşılabilir olmalıdır. "hayır, aferin, gel, otur, bekle" gibi. Her komutun öncesinde "köpeğin ismini söylemelisiniz". Örneğin "Rex Hayır, Rex Gel, Rex Otur" gibi. Önce dikkatini çekeceğiz, sonrasında yapmasını istediğimiz komutu söyleyeceğiz. Burada komutları verirken vücut hareketlerinizi ve ses tonunuzu çok etkili bir şekilde kullanmalısınız. Ve yerine getirdiği her doğru komutun ardından onu ödüllendirmeliyiz. Ödül sadece mama ya da ödül bisküvisi değildir. Köpeğiniz için en büyük ödül onu çok seven bir sahibin, övgü dolu bir söz ile şefkatli bir şekilde köpeğini sevmesidir. Bu durumları tekrar ettiğinizde göreceksiniz ki köpeğiniz artık size itaat ediyor. 

Tasmalı yürümeyi öğretmek için dışarıda olmanıza gerek yoktur. Evde köpek eğitimi yapabilirsiniz. Ev içerisinde uygun bir bölümde temel itaat eğitimi 'nin tasmalı yürüyüş kısmını çalışabilirsiniz. 

Eğitim için dikkat etmeniz gereken konuların başında köpeğinizin dilinden anlamak büyük önem taşır. Eğer ki köpeğinizin size neler söylediğini anlayamazsanız onu eğitemezsiniz. Onun dilinden anlamak için evde köpek eğitimi isimli makalelerimiz size yardımcı olacaktır. Bir sonraki makalemizde köpeğinizle otur komutunu nasıl öğreteceğiniz konusunda bilgi paylaşacağız. 

Eve gelen yavrunuzla çok uzun yıllar birlikte olacaksınız, ilk 6 ay çok önemlidir. Bu ilk 6 ay başarılı geçerse, köpeğiniz sizi ilerleyen yıllarda kesinlikle üzmeyecek ve yaşam kalitenizi düşürmeyecektir.

Yavru köpek için tasma eğitiminde neden profesyonel destek alınmalı?

Bu eğitim köpeğinizin sorunsuz bir şekilde en doğruyu yapmasını gerektiren eğitimdir. Yavruluk dönemlerinde bu eğitimi alamayan köpeklerde ileride bazı durumlarda profesyonel destek bile sonuç vermeyebiliyor. O nedenle bu eğitimin 2-6 aylık arasında köpeğe öğretilmesinde, takibinde ve pekiştirilmesinde büyük yarar vardır. Aksi durumlar hem yaşam kalitenizi düşürecektir hem de köpeğinizi sürekli üzmenize neden olacaktır.

Evinizde yavru köpek eğitim hizmetlerimizi incelemek için tıklayın.

 

Ne marka mama öneriyorsunuz?

Köpeğinizin gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için, yağ oranı düşük, protein değeri yüksek mamaları öneriyoruz. Sabit bir marka yok, bu tanıma uyan tüm mamaları köpeğinize yedirebilirsiniz. 

Köpeğim aşırı tüy döküyor

Tüy dökme olayı mevsimsel olabileceği gibi, köpeğinizin yediği mamadan da kaynaklanabilir. Bazı mamalar tüy dökme sorunu yaşatabiliyor.Tabii, köpeğinizin tüylerini ne sıklıkla taradığınız da önemli. Her gün tüy taraması yaparsanız tüy dökme olayı minimuma inecektir. Her gün tüylerini taradığınız halde bir değişme olmadıysa, Veteriner Hekiminize danışmanızı öneririz.

Bizi Arayın
Köpeğinizin eğitimini takip edin