Köpeklerde Aşırı Havlama

Yavru Köpek EğitimiKöpeklerde aşırı havlama sorunu?

Köpeğiniz de ki aşırı havlama davranış bozukluğu olabilir. Bilimsel yapılan araştırmalar neticesinde evinde köpek besleyen kişilerin üçünden biri, köpeğinin yüksek derecede havlaması ile ilgili bir çok sıkıntı yaşamak zorunda kalıyor. Köpeklerde havlama, doğaları gereği köpeklerin rutin iletişim yollarının bir kısmı. Fakat olması gerekenden çok havlaması yüksek ihtimalle davranış bozukluğu, yaşam bölgesi ilgili negatif durumlar veya farklı problemlerle bağlantılı olarak kendini gösterebiliyor. Aşırı havlamayı kontrol altımızda tutmak için ve aşırı havlamadan vazgeçirmek için ilk olarak köpeğinizin neden havladığını bilmeniz gerekiyor.

 Köpeklerde Aşırı Havlamayı Engellemek Hangi Yöntemlerle Olur?

Köpeğinizin aşırı havlamasını aza indirmeyi arzu ediyorsak ilk olarak köpeğin mutlu olmasını ve liderine itaat etmekten mutluluk duymasını sağlamalıyız. Köpeğinizi çağırıp sevip, yere yatırıp (köpek yerde yatış pozisyonundayken normale göre havlaması azdır) durdurusanız aşırı havlama problemini çözüme ulaştırma hususunda doğru yöntem izliyorsunuzdur.

Köpeğiniz nedensiz yere havladığında ona bağırırcasına bir ses tonuyla “HAYIR!” komutu vermeniz, sorunu ortadan kaldırmak yerine aksine daha da kötüye götürebilir. Bunun nedeni havlayan köpeğiniz ona karşı bağırmanızı "liderim de havlayarak bana eşlik ediyor” düşüncesiyle pekiştirecektir.

Evinizde yaşayan tüm bireylerin söyleyeceği bir komut belirleyip bu komutu stabil bir şekilde sakin ama kararlı bir ses tonuyla ona söyleyebilirsiniz. Mesela, “HAYIR” veya “YETER” vb.

Davranış problemlerinin giderilmesi ciddi süreç gerektiren bir eğitimdir. Tam bu yüzden fazlasıyla sabırlı davranmalısınız. Köpeğinize havladığında ne kadar sinirlenirseniz ve bunu köpeğinize yansıtırsanız, olumsuz durumdan kurtulma imkanınızı da kendi tercihlerinizle yitirmiş olursunuz.

Köpeğinizi pozitif yöntemlerle çalıştırarak ve yönlendirerek aşırı havlama problemini gerek daha süratli gerekse, daha sağlıklı ve uzun süreli bir şekilde uygulayabilirsiniz. Doğru yaptığında ona ödül verip, sevginizi gösterip ve ödül kelimeleri eşliğinde bol bol severek mevcut durumu daha rahat bir hale getirebilirsiniz.

Bazen köpekler havlamayı oyun yapmak için kullanabilir. Bu gibi durumlarda köpeğinizi kucağınıza alıp sevmeniz ya da buna benzer durumların yaşanmasına izin vermek, havlama problemini çözmektense bu problemi daha da tetikleyebilir.

Köpeğinizde ki aşırı havlama sorununu çözmek için yaptığınız eğitim çalışmalarınızın süresini 5-15 dakikayı geçmeyecek şekilde düzenli bir sıklıkta uygulayabilirsiniz.

Bu eğitime başlamadan önce köpek eğitim uzmanlarından profesyonel destek almanızda büyük fayda vardır. Çünkü bazı durumlarda geri dönüşü olunmayacak negatif sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Köpek havlama probleminde neden profesyonel destek alınmalı?

Bu eğitim köpeğinizin sorunsuz bir şekilde en doğruyu yapmasını gerektiren eğitimdir. Yavruluk dönemlerinde bu eğitimi alamayan köpeklerde ileride bazı durumlarda profesyonel destek bile sonuç vermeyebiliyor. O nedenle bu eğitimin 2-6 aylık arasında köpeğe öğretilmesinde, takibinde ve pekiştirilmesinde büyük yarar vardır. Aksi durumlar hem yaşam kalitenizi düşürecektir hem de köpeğinizi sürekli üzmenize neden olacaktır.

Evde köpek eğitim hizmetlerimizi incelemek için tıklayın.

 

Ne marka mama öneriyorsunuz?

Köpeğinizin gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için, yağ oranı düşük, protein değeri yüksek mamaları öneriyoruz. Sabit bir marka yok, bu tanıma uyan tüm mamaları köpeğinize yedirebilirsiniz. 

Köpeğim aşırı tüy döküyor

Tüy dökme olayı mevsimsel olabileceği gibi, köpeğinizin yediği mamadan da kaynaklanabilir. Bazı mamalar tüy dökme sorunu yaşatabiliyor.Tabii, köpeğinizin tüylerini ne sıklıkla taradığınız da önemli. Her gün tüy taraması yaparsanız tüy dökme olayı minimuma inecektir. Her gün tüylerini taradığınız halde bir değişme olmadıysa, Veteriner Hekiminize danışmanızı öneririz.

Bizi Arayın
Köpeğinizin eğitimini takip edin