Dişi Köpek mi Erkek Köpek mi Tercih Edilmeli?

Dişi Köpek mi Erkek Köpek mi Tercih Edilmeli?

Köpek almaya karar verdiniz. Alacağınız ırkı belirlediniz. Ama şimdi daha önemli bir kararla karşı karşıyasınız. Dişi köpek mi istiyorsunuz, erkek köpek mi? Farklar nelerdir?

 

Dişi Köpek mi Erkek Köpek mi?

Köpek meraklıları arasında dolaşan eski bir deyiş vardır: "Eğer iyi bir köpek istiyorsanız erkek olsun, eğer iri bir köpek istiyorsanız erkek olsun." Ama iyilik kavramı neye göre belirlenir? Hangi durumlar iyi olarak kabul edilir? Bir çok kez bu kalıplaşmış sözün aslında gerçeği yansıtmadığını görebiliriz. 

Dişi ve erkek köpekler arasında ciddi farklılıklar olabilmektedir. Ancak bu durumlar her zaman geçerli olmayabilir. Köpekler arasında farklılıklar ırktan ırka değişmekle birlikte, erkek dişi arasında da farklılıklar vardır. 

Şimdi bu farklılıkların ne olduğunu inceleyelim.

Mizaç'a Göre Dişi Köpek mi Erkek Köpek mi?

Erkek köpekler daha talepkardır. Genellikle kendi odaklı yaşamayı tercih ederler. Bağımsız ve tutarsızlık onlarında karakterinde vardır. Dişi köpekler ise daha insan odaklıdır. Dişiler sahibine karşı daha sevgi dolu ve itaat etmeye daha hazırdırlar. Dişilerde ve erkeklerde ortak özellik karşı cinse duydukları ilgidir. Erkek köpeklerde bu süreç sürekli devam etmekte iken, dişi köpeklerde bu süreç 6 ay da bir yaşanmaktadır. Bir çok kişi tarafından dişilerin kısırlaştırılması önerilsede, bu bize göre son derece yanlış ve doğasını yaşamaya imkan vermemektir. Ve her ne kadar kısırlaştırılsalar da üreme içgüdülerinin yok olmadığı unutulmamalıdır.

Eğitim'e Göre Dişi Köpek mi Erkek Köpek mi?

Dişi köpekler erkek köpeklere göre daha kolay ve hızlı bir şekilde eğitim almaktadır. İsteklerinize inat etmeden çok daha kısa bir sürede yanıt verirler. Erkek köpekler ise bağımsız karakterinden dolayı daha zahmetli ve otoriter bir köpek sahibi ya da köpek eğitim uzmanı tarafından eğitilmelidir. Ancak burada unutulmaması gereken bir konu ise, eğitim sonunda ki istekli çalışmaya baktığınızda eğitimini çok iyi derecede almış dişi ve erkek köpeği kıyasladığınızda erkek köpeğin daha istekli çalıştığını görebilirsiniz.

Çocuklarla Geçimliliğe Göre Dişi Köpek mi Erkek Köpek mi?

Hemen hemen bütün köpekler için küçük bir çocuk potansiyel bir oyun arkadaşıdır ve genelde çocukları çok severler. Ancak bazı durumlarda koruma içgüdüsüne sahip genç köpekler çocuklara karşı bazen koruyucu davranabiliyorlar. Dişi erkek arasında bir seçim yapmak gerekirse ise, çok büyük bir yüzde dilimi ile dişi köpekler çocuklar için çok daha iyi bir oyun arkadaşıdır.

Dişi Köpek mi, Erkek Köpek mi Daha İyi Eğitim Alır?

Köpekler cinsiyetlerden çok ırkına, yaşına, karakterine, davranışlarına ve sahiplerine göre şekil alır. Bu sebeple dişi bir köpeğin daha iyi eğitim alacağı ya da erkek köpeğin daha bir eğitim alacağını söylemek doğru değildir. 

Erkek Köpeklerin Davranış Özellikleri Nelerdir?

Erkek köpekler, dişi köpeklere nazaran daha baskın karakterlerini sahiplerine yansıtırlar. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak güçlü olduklarını hissettirmekten çekinmezler. Bu sebeple erkek köpek besleyen köpek sahiplerinin daha sabırlı ve daha tutarlı davranış sergilemeleri çok önemlidir. Aksi durumlarda köpek ve sahipleri arasında süren bu liderlik çatışmaları belli bir sürenin ardından iki tarafında kabullendiği, sonuç vermeyen inatlaşmalar şeklinde ilerleyecektir.

Dişi Köpeklerin Eğitime Yatkınlıkları Nasıldır?

Dişi köpekler, erkek köpeklere nazaran daha itaatkar ve naiflerdir. Bu durum onların eğitim sürecini daha da kolaylaştırmaktadır. Hem güç anlamında hem de liderlik anlamında sahiplerine kurmaya çalıştığı otorite doğru bir şekilde yanıtlandığında, çok uzun sürmeyen liderlik savaşlarıyla dişi köpeğiniz üzerinde liderlik kurabilirsiniz. Bu durum sizin eğitim sürecinizi, erkek köpeğe göre biraz daha kısaltabilir. 

Dişi Köpek mi , Erkek Köpek mi ?

Sonuç;

Eğer gerçekten kendi evinde doğmuş yavru istediğiniz sürece, dişi bir köpekle erkek bir köpek arasında cok ciddi fark yoktur. Eğer şov eğitimlerini almış şampiyonluk kalibreli bir köpek istemiyorsanız, yakın tarih üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde dişi köpek daha iyi bir tercih olabilir. Ya da daha sabırlı ve istikrarlı olacağınıza inanıyorsanız erkek köpekte tercih edebilirsiniz. Ve unutmayın asıl onların mutlu olacağı şekil bir dişi ve bir erkek köpeğin birlikte yaşamasıdır. Bu durum size biraz zor gibi gözükse de, iki köpek beslemek tek köpek beslemekten daima daha kolaydır.

 

Ne marka mama öneriyorsunuz?

Köpeğinizin gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için, yağ oranı düşük, protein değeri yüksek mamaları öneriyoruz. Sabit bir marka yok, bu tanıma uyan tüm mamaları köpeğinize yedirebilirsiniz. 

Köpeğim aşırı tüy döküyor

Tüy dökme olayı mevsimsel olabileceği gibi, köpeğinizin yediği mamadan da kaynaklanabilir. Bazı mamalar tüy dökme sorunu yaşatabiliyor.Tabii, köpeğinizin tüylerini ne sıklıkla taradığınız da önemli. Her gün tüy taraması yaparsanız tüy dökme olayı minimuma inecektir. Her gün tüylerini taradığınız halde bir değişme olmadıysa, Veteriner Hekiminize danışmanızı öneririz.

Bizi Arayın
Köpeğinizin eğitimini takip edin