Köpeğim Kemiriyor Ne Yapmalıyım?

Köpeklerde Kemirme Problemi Köpeğim Her Yeri Kemiriyor Ne Yapmalıyım?

Genellikle yavru köpeklerde görmeye alışkın olduğumuz kemirme ve çiğneme olayı bakıldığında çok doğal bir durumdur. Şöyle bir diş çıkarma zamanı gelen, sürekli ağlayan ve bulduğu herşeyi ağzına atmaya çalışan bir bebeği düşünün. Tam olarak yavru evcil dostlarımızda da manzara bundan daha farklı değiş. Dişlerin de ki kaşınma, etrafında gelişen her olayı takip etmenin verdiği merak birleştiğinde ortaya kemirilmiş ayakkabılar ve paramparça edilmiş elbiselerin çıkması çok normal. Fakat bu durum yavruluk için geçerlidir ve eğer yetişkin olan bir köpek için kemirme durumu üst boyutlarda devam ediyorsa öncelikle veteriner hekiminize danışıp sağlıkla ilgili bir sorunu olup olmadığını bilmelisiniz. Veteriner hekim kontrolü sonrasında olumsuz bir sağlık sorunu yoksa anksiyeteye sebep olan bu durumu iyice araştırmalı ve analiz etmelisiniz. Siz yanınızda olmadan evde yalnız bırakılması, gereğinden daha az ilgi görmesi veya günlük dışarı atması gereken enerjisini atamaması bu duruma sebebiyet verir.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda mutlaka profesyonel bir eğitmenden destek almanız tavsiye edilir. 

 

Ne marka mama öneriyorsunuz?

Köpeğinizin gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için, yağ oranı düşük, protein değeri yüksek mamaları öneriyoruz. Sabit bir marka yok, bu tanıma uyan tüm mamaları köpeğinize yedirebilirsiniz. 

Köpeğim aşırı tüy döküyor

Tüy dökme olayı mevsimsel olabileceği gibi, köpeğinizin yediği mamadan da kaynaklanabilir. Bazı mamalar tüy dökme sorunu yaşatabiliyor.Tabii, köpeğinizin tüylerini ne sıklıkla taradığınız da önemli. Her gün tüy taraması yaparsanız tüy dökme olayı minimuma inecektir. Her gün tüylerini taradığınız halde bir değişme olmadıysa, Veteriner Hekiminize danışmanızı öneririz.

Bizi Arayın
Köpeğinizin eğitimini takip edin