Köpeğinizin Önünden Mamasını Almak

Köpeğin Önünden Mamasını Almak Köpeğim Mamasını Yerken Önünden Alamıyorum

Köpeğinizin önüne az önce koyduğunuz mamayla birlikte köpeğiniz kuyruğunu sallaya sallaya mutlu bir şekilde gelir. Ancak sadece dakikalar sonra mamasını yiyen köpeğinizin önünden geçerken size hırlamaya başladı. Bu durum bir çok kişi tarafından "sadece köpeğin sahiplenmesi" olarak doğal karşılanırken, aslında gerçekte çok ciddi sorunların habercisi niteliğindedir. Böyle bir durum mevcut ise köpek sahibi ile köpeğin ilişkisinde çok ciddi bir problem vardır. 

Bu durumda köpek çok net bir biçimde size keskin bir sınır çizmiştir ve sınırı geçmeniz durumunda size saldıracağını ve zarar vereceğini göstermiştir. Burada aslında dikkat edilmesi gereken konu köpeğinizin mamasına yaklaşamamanız değil, köpeğinizle sizin aranızda ki güven kaybıdır. Ve güven kaybı olan ilişkiler hiç bir suretle sağlıklı yürütülemez. Düşünülebilir ki, maması için sahibine saldırmayı ya da korkutmayı göze alan köpeğiniz dışarı çıktığında karşı cinsten bir köpek gördüğünde yine aynı davranışta bulunabilir. Örneklendirilecek olursak bu şekilde bir çok farklı senaryo hazırlayabiliriz.

Sağlıklı bir köpek-sahip ilişkisinde güven esastır, siz köpeğinize güvenirsiniz ve aynı şekilde köpeğiniz size güvenir. Köpeği tarafından kabul edilmiş bir sahip gerektiğinde ağzının içinden bile mamayı alabilir. Köpek bu durumda kesinlikle negatif düşünmez, sahibine atak yapmayı aklından bile geçirmez. 

Bir başka boyut ise, özellikle bebek/çocuk olan evlerde bu tip durumlara çok dikkat edilmesi. Bizler yetişkin bireyler olarak çok daha hassas davranıp köpeğimize saygı duyabilir ve mamasına yaklaşmayabiliriz. Ancak çocuğumuz aynı hassaslıkta yaklaşımlarda bulunmayabilir. Ve bu durum kötü neticelere sebep olabilir. 

Bu tip bir durumla karşılaşıldığında mutlaka köpek eğitim uzmanından destek alınmalıdır. 

 

Ne marka mama öneriyorsunuz?

Köpeğinizin gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için, yağ oranı düşük, protein değeri yüksek mamaları öneriyoruz. Sabit bir marka yok, bu tanıma uyan tüm mamaları köpeğinize yedirebilirsiniz. 

Köpeğim aşırı tüy döküyor

Tüy dökme olayı mevsimsel olabileceği gibi, köpeğinizin yediği mamadan da kaynaklanabilir. Bazı mamalar tüy dökme sorunu yaşatabiliyor.Tabii, köpeğinizin tüylerini ne sıklıkla taradığınız da önemli. Her gün tüy taraması yaparsanız tüy dökme olayı minimuma inecektir. Her gün tüylerini taradığınız halde bir değişme olmadıysa, Veteriner Hekiminize danışmanızı öneririz.

Bizi Arayın
Köpeğinizin eğitimini takip edin