Köpeğim Evde Neden Yalnız Kalmıyor?

Kullanıcı Oyu: 1 / 5

Yıldız etkinYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Yavru Köpek Eğitimi Köpeklerimizle ilgili en çok yaşadığımız sorunların başında geliyor yalnız kalma problemi. Peki bu yalnızlık korkusu nedir? Neden köpeğiniz yalnız kalmaz? Köpeğinizin yalnız kalması için ne yapmalısınız?

 

Köpeğim Evde Neden Yalnız Kalamıyor ?

Köpekler sürü psikolojisi ile hareket ederler. Eve gelen yavru köpeğiniz sizi sürü üyesi ya da ailesinden biri olarak görür ve olabildiğince sizinle vakit geçirmek ister. Özellikle yavru köpekler anne altından yeni çıktıklarında sürekli ilgi görmek ister ve sizi yanından bırakmak istemez. Sizden ayrı kaldıkları zaman dilimleri onlar için oldukça stresli ve gergin geçer. Bunun en büyük nedeni ne zaman eve geri geleceğinizi bilemez, stres, endişe yaşar ve buna bağlı olarak ağlayabilir. Bu süreci doğru yönetebilmek için köpeğinizin size ve yaşadığı ortama güvenmesini sağlamanız gerekir.

Köpeğinizin Evde Yalnız Kalması İçin Neler Yapmalısınız ?

Köpeğiniz aşı dönemini tamamladığında ve dışarıya çıkartmaya başladığınızda onunla oyunlar oynayın ve yorulmasını sağlayın, eve döndüğünüzde onu bırakıp siz dışarı çıkın. O yorgunlukta uyuyacaktır ve siz olmadan da tek başına durabildiğinin farkına varacaktır. Bu durumu tekrar tekrar yaparak köpeğinizin size ve yaşam bölgesine güvenmesini sağlayın.

Evde yalnız bıraktığınızda dikkatini çekebilecek, onu oyalayabilecek, uzun süre kurcalayabileceği oyuncaklar bırakın yanında. 

Evden çıkışlarınızda ve eve dönüşlerinizi rutin davranışlara dönüştürün, siz heyecanlanmayın ki köpeğiniz de heyecanlanmasın. 

Köpeğinizi evde yalnız bıraktığınızda radyo ya da televizyonunuzu açık bırakmanız onun kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır. 

Bazen denemeler yapın, örneğin evden dışarı çıkın 10 dakika sonra geri gelin, daha sonra bu süreci 20 dakikaya, 30 dakikaya, 1 saate, 3 saate... çıkartın ve kademeli olarak köpeğinizin bu duruma alışmasını sağlayın.

Not: Bir çok sitede yazan kulübe, ufak kafes, karanlık oda vb. yöntemlerle yalnız bırakmayı kesinlikle denemeyin, bu yöntemler köpek psikolojisine tamamen aykırıdır ve sadece ama sadece köpeğinize zarar verir.

Yukarıda ki yöntemleri köpeğinize doğru bir şekilde uygularsanız yalnız kalma probleminin önüne büyük ölçüde geçebilirsiniz. 

Eğer ki köpeğiniz yetişkin ise bu yöntemlerle birlikte profesyonel destek almanız büyük önem taşır.

 

Ne marka mama öneriyorsunuz?

Köpeğinizin gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için, yağ oranı düşük, protein değeri yüksek mamaları öneriyoruz. Sabit bir marka yok, bu tanıma uyan tüm mamaları köpeğinize yedirebilirsiniz. 

Köpeğim aşırı tüy döküyor

Tüy dökme olayı mevsimsel olabileceği gibi, köpeğinizin yediği mamadan da kaynaklanabilir. Bazı mamalar tüy dökme sorunu yaşatabiliyor.Tabii, köpeğinizin tüylerini ne sıklıkla taradığınız da önemli. Her gün tüy taraması yaparsanız tüy dökme olayı minimuma inecektir. Her gün tüylerini taradığınız halde bir değişme olmadıysa, Veteriner Hekiminize danışmanızı öneririz.

Bizi Arayın
Köpeğinizin eğitimini takip edin