Border Collie Eğitimi ve Irk Özellikleri

Border Collie Eğitimi ve Irk Özellikleri

Border Collie ırkının özellikleri ve eğitimi konusunda en göze çarpan nokta, akıllı olmalarıdır. Çocuklarla iyi anlaşma özelliğine sahip olan Border Collie ırkı İskoçya, Northumberland bölgesine ait bir köpek cinsidir.

Cinsin ortaya çıkışı, koyun sürülerini yönlendirmek için çobanlık yapmak olsa da dünyanın farklı noktalarında aile köpeği olarak rastlanabilir. Hızlı öğrenebilmeleri sayesinde köpek eğitimi konusunda oldukça başarılıdırlar. Diğer adı ile İskoç çoban köpeği olarak bilinen bu ırk, dünyadaki en iyi çoban köpekleri arasında yer edinmiştir. 

Border Collie Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Border Collie fiziksel özelliklerinin neler olduğu ile ilgili en tipik özellik, kulaklarının yarı kıvrık olmasıdır. Erkek köpekler, 15-20 kg arasında ağırlığa sahip, olurken dişiler genellikle daha düşük kilodadır. Güçlü bacaklara sahip olmakla beraber genel anlamda atletik yapıdadırlar. Hareket etmeyi ve aktif olmayı seven Border Collie, uç noktasına doğru incelen bir burun yapısına sahiptir. Göz yapısı oval, rengi ise genellikle koyu kahve olarak ortaya çıkar.

Uzun ve tüylü kuyruk yapısı, sevindiği ve heyecanlandığı zaman dikleşir. Tüylerinin şekli, dalgalı uzun tüy olabilmekle birlikte daha kısa ve düz tüyler de görülebilir. Tipik olarak göğüs, karın altı ve ön bacaklarında tüylerin uzunluğu diğer bölgelere göre daha fazladır. Farklı renk kombinasyonlarına sahip olması mümkündür. Siyah ve beyaz karışımı olabileceği gibi kahve beyaz veya kızıl beyaz kürk rengine de sahip olabilir.

Border Collie Nasıl Eğitilir?

Border Collie eğitmenin yolu öncelikle programlı bir eğitim düzenlemekten geçer. Aldığı komutları kolaylıkla yerine getirebilen yapısı, rutin bir yaşam sürdükleri zaman kendisini daha iyi gösterir. Otoriteye bağlı olmaktan ve komut almaktan hoşlanan yapıları, onları tam bir görev köpeği haline getirir. Rahatça hareket etmekten ve koşmaktan fazlasıyla hoşlanan Border Collie, hareketi kısıtlayıcı dar alanlardan pek hoşlanmaz. Kimden komut alacaklarını bildiklerinde ve otoritenin kim olduğunu anladıklarında eğitimlerinde daha başarılı olurlar.

Border Collie eğitimini üstlenecek olan kişinin kendisinden emin ve kararlı olması, komutları verirken büyük öneme sahiptir. İçgüdüsel olarak güçlü sezilere sahip olan köpekler, karşısındakinin tedirginliğini veya güvensizliğini rahatlıkla hisseder. Bu nedenle komutları dinleyebilmeleri ve eğitimlerin sorunsuz geçebilmesi için tereddüt edilmemesi gerekir. Agresifleşmemesi adına ses yükseltmek veya vurmak gibi durumlardan kaçınılması önemlidir.

Herhangi bir sebepten dolayı agresifleşme söz konusu olursa ideal yükseklikte bir ses ile sakinleşmesi sağlanmalıdır. İtaat yönünden oldukça gelişmiş olan Border Collie, ödül maması ile ödüllendirilmekten zevk alacaktır. Farklı köpeklerle ilişkilerinde tehlike sezildiği durumlarda dikkat dağıtmak etkili olabilir. Erken yaşlardaki eğitimler ile diğer köpeklerle iyi ilişkiler kurabilmesi adına sosyalleştirme programları uygulanabilir. Yavru dönemdeyken sosyalleşenler, ileride diğer köpeklere karşı daha toleranslı davranmaktadır. 

Border Collie Bakımı Nasıl Olur?

Border Collie bakımının nasıl olduğu daha uzun ömürlü bir yaşam sürmelerinin altında yatan en önemli etkendir. İyi koşullar altında bakıldığı zaman uzun ve sağlıklı yaşamaları mümkündür. Ortalama olarak belirlenen ömürleri ise yaklaşık 15 sene civarındadır. Hareket etmeyi oldukça seven bir ırk olan Border Collie ırkı doğumlarında 5-7 arasında yavru dünyaya getirir. Özellikle fazla hareketli olduğu zamanlarda kulaklarının temizliğine özen gösterilmesi önem taşır.

Kulaklarına toz girmemesi, sağlığı açısından iyi olacaktır. Aşırı kirlendiği zamanlarda banyo yaptırılarak temizlenmesi mümkündür. Oluşabilecek enfeksiyonları önlemek adına ağız ve diş sağlığına özen gösterilmesi gerekir. Tüy dökme zamanları geldiğinde ise tüyleri taranarak bakım gerçekleştilir. Haftada bir olmak üzere düzenli olarak tüy taranması, daha bakımlı görünmesini sağlamasının yanında cilt sağlığını da olumlu etkileyecektir.

Border Collie Tüy Döker Mi?

Border Collie ırkının tüy döküp dökmemesi mevsim geçişlerine bağlı olarak farklılaşabilir. Genel olarak orta derecede tüy döken bir ırktır. Haftalık periyotlar ile tüyleri fırçalanarak bakım yapılabilir. Köpek tüylerine bakım için üretilen fırçalar ile haftada bir veya iki kez uygulama yapmak mümkündür. Tüylerinin tıraş edilmesine ihtiyacı olmadığı gibi sık aralıklarla banyo yaptırmak da gerekmez. Genetik olarak alerjiye yatkın bir yapılarının olması, rutin şekilde deri kontrollerinin yapılmasının gerektirir. Zaman zaman dış parazitler, deri problemlerini tetikleyici nitelikte olabilmektedir. Bu gibi durumlar için erken önlem alındığında herhangi bir sorunla karşılaşma olasılığı azalmaktadır.

Border Collie Karakteri Nasıldır?

Border Collie karakterinin özellikleri arasında en öne çıkan konu, verilen komutları başarıyla yerine getiriyor oluşudur. Bu nedenle köpek eğitimi alanında en başarılı ırklar arasında sayılır. Verilen görevlere bağlı oluşu ve akıllı yapısı ile verilen komutları kısa süre içerisinde algılar. Enerjik yapısı ve sevecenliği sayesinde özellikle çocuklarla iyi anlaşma özelliğine sahiptir. Bakımını üstlenen kişileri tam anlamıyla sahiplenir ve onlara bağlılık sergiler. Border Collie, insanlarla bir arada zaman geçirmekten ve oyunlar oynamaktan son derece hoşlanır. Sahip oldukları çok yönlü kişilik, kolay eğitilebilmelerindeki en temel avantajdır. 

Border Collie ırkı köpekler, motivasyon vermek amacıyla ödüllendirildikleri zaman ekstra mutlu olarak verilen görevleri yapmaktan daha çok zevk alırlar. İçgüdüsel olarak gelişmiş olmaları, çobanlık yapabilmelerinin yanı sıra arama kurtarma faaliyetlerine de yardımcı olmalarına olanak tanır. Tanıdıkları insanlara sevecen tavırlar gösteren Border Collie, yeni karşılaştığı kişilere karşı temkinlidir. Aynı şekilde başka köpeklere karşı da zaman zaman agresif tavırlar sergilemesi mümkündür. Genetik açıdan dominant özelliklere sahip bir köpek olduğundan üzerindeki otoriteyi hissetmesi önem taşır.

Border Collie Nasıl Beslenir?

Border Collie beslenme şekli ile alakalı belirli bir düzen ve özen gösterilmesi gerekir. Border Collie ırkında genetik olarak yatkınlıktan dolayı birtakım rahatsızlıkların görülme olasılığı bulunur. Göz anomalileri veya alerjik durumlar görülmesi, bunlardan birkaçıdır. Bu nedenle beslenme rutinlerine hassasiyet gösterilmeli ve obezite gibi durumların önüne geçilmelidir. Düzenli beslenme programlarında orta ırklara özel kaliteli mamalar tercih edilmelidir. Sürekli hareket halinde olan ve gün içerisinde fazla enerji harcayan köpekler için yüksek enerji içeriğine sahip olan mamalara öncelik verilmelidir.

Tercih edilen mamalar, kaliteli bileşenlere sahip olmasının yanı sıra kas sağlığını korumaya yönelik olarak protein bakımından besleyici olmalıdır. Verilecek olan besin miktarları ise yaşına, büyüklüğüne ve gün içerisindeki hareket seviyesine göre belirlenir. Border Collie cinsi köpeklerin daha sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmaları için temizlik ve beslenme konularına özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra rutin olarak veteriner kontrolünden geçmeli ve düzenli egzersiz yapmayı aksatmamalıdır. 

Border Collie Egzersiz İhtiyacını Nasıl Karşılar?  

Border Collie egzersiz ihtiyacını karşılamanın yolu onunla oyunlar oynamak ve gün içerisinde aktif olmasını sağlamaktır. Yeterli düzeyde aktif olamadığında enerjisini atamadığı için agresifleşme olasılığı bulunur. Border Collie, görev aşkına sahip olması dolayısıyla hareketsiz kalmaktan hiç hoşlanmaz. Bu nedenle düzenli biçimde egzersiz yaptığında kendisini daha iyi hissedecektir.

Border Collie ırkı, her köpek gibi sahibi tarafından önemsenmekten ve onunla oyunlar oynamaktan son derece hoşlanır. Frizbi veya yakalama oyunları oynamaktan oldukça zevk alır. Günlük olarak doğru miktarlarda egzersiz yapılması için uygun ortamlar oluşturulmalıdır. Koşmayı ve hareket etmeyi seven yapıları, apartman yaşantısı için pek uygun değildir. Geniş bir bahçeye sahip olan çiftlik evleri, aktivite ihtiyaçlarını karşılayabilecek ve mutlu olabilecekleri ideal alanlardır.

Bizi Arayın
Köpeğinizin eğitimini takip edin