Pomeranian Boo Eğitimi ve Irk Özellikleri

Pomeranian Boo ırkının özellikleri ve eğitilmesi konusunda oldukça zeki olmaları ön plana çıkar. Pomeranya bölgesinde 1700-1800’lü yıllarda ortaya çıkan bu ırk, zamanla en sevilen türler arasında yerini almıştır.

Rahatlıkla eğitilebilir ve ev yaşantısı için son derece uygun olan bu ırk, ortalama 15 senelik ömre sahiptir. İyi bir bakım ve ilgi ile daha uzun süre boyunca yaşaması mümkündür. Pomeranian Boo ırkı sahip olduğu küçük boyutlar ve peluşu andıran görünümü ile oyun oynamayı oldukça sever. Açık havada yapılan park gezintilerinden ve ilgi görmekten oldukça hoşlanan bir yapıya sahiptir.

Pomeranian Boo Eğitimi Nasıl Olur?

Pomeranian Boo eğitmenin yolu ilk etapta tuvalet alışkanlığının kazandırılmasından geçer. Genellikle 4 haftalık olduklarında tuvalet eğitimi alabilmeleri için uygun döneme gelmişlerdir. Ev ortamında yaşadıklarından herhangi bir problem olmaması için doğru eğitimin verilmesi önem taşır. Evin her noktasına tuvalet yapamayacaklarını öğrenmeleri gerekir. Bu noktada onun için özel olarak düşünülmüş bir noktaya giderek tuvalet yapmaya teşvik edilmesi önemlidir. Yanlış bir durumda sesin aşırı yükseltilmemesi ve davranışın onaylanılmadığının gösterilmesi gerekir.

Pomeranian Boo ırkının öğünlerden sonra veya oyun oynadıktan sonra tuvaletini yapması gerekebilir. İlk zamanlarda alışkanlık kazandırıldığı takdirde ev ve apartman yaşantısı için ideal ırklardan birisidir. Meraklı ve öğrenmeye açık yapıları, her türlü eğitimi alabilmelerini sağlar. Verilecek olan eğitimleri oyun olarak göreceklerinden bu durumdan hoşlanarak komutlara hızlı tepki verebilirler. Karakteristik özellikleri dolayısıyla eğitime yatkınlıkları, pek çok noktada büyük bir avantaj demektir. 

Pomeranian Boo Karakter Yapısı Nedir?

Pomeranian Boo karakteristik özellikleri enerjik yapısı ile ön plana çıkar. Pozitif tavırları ve oyunlar oynamayı seven yapısı, sosyal olmasındaki en büyük etkendir. Bazen agresif tavırlar sergileyebilenleri bulunsa bile doğru eğitimlerle bu durumların aşılması mümkündür. İstisnai durumlar haricinde çocuklarla genel olarak iyi anlaşabilen bir yapıya sahiptir. Diğer köpeklerle ilişkilerinde ise özellikle kendisinden daha iri olanlara saldırgan bir tavır takınabilir.

Yüksek sesle havlamamaları için temel itaat eğitiminden geçmiş olmaları önem taşır. Dominant bir yapıya sahip olan Pomeranian Boo, eğitim süreçlerinden geçtiği zaman pozitif ve sevecen köpeklerdir. Bu anlamda köpeğe sunulan yaşam tarzı ve verilen eğitimler, davranışlarını ciddi ölçülerde etkileyecektir. İnsanlarla veya diğer köpeklerle etkileşime girmesi gereken durumlarda sakin davranılmalı, kalabalıktan tedirgin olmaması sağlanmalıdır.

Pomeranian Boo Fiziksel Özellikleri Neler?

Pomeranian Boo fiziksel özelliklerinin neler olduğu ile ilgili ufak boyları ve sevimli görünümleri ön plandadır. Yüz ifadesi ise genellikle eğlenceli ve pozitiftir. Küçük ırkların karışımı olduğundan ağırlıklarının yaklaşık 3-5 kg arasında olduğu söylenebilir. Boyları ise genellikle 18-30 cm arasında değişir. Çok tüylü yapıları, oyuncağa benzemelerini ve çevredeki insanlar tarafından sevilmelerini sağlar. Kahverengi, krem ve turuncu en çok karşılaşılan renkleridir. Fazla sık rastlanmasa da iki renkli kürke sahip olanlara rastlanması mümkündür.

Pomeranian Boo Tüy Yapısı Nasıl?

Pomeranian Boo tüy yapısının özellikleri dıştan bakıldığı zaman uzun ve çoktur. Bu nedenle bakımına özen gösterilmesi ve aksatılmaması önemlidir. Tüylerin dökülmesi veya uzunluğundan dolayı birbirine karışması, günlük olarak yapılan taramalarla büyük ölçüde azaltılır. Kaliteli tüy yapısına sahip olan Pomeranian Boo ırkı için özel şampuan ve fırçalarla tüy bakımı desteklenmelidir. Erken yaşlarda taranmaya alıştığı zaman ileriki dönemlerde problem yaşanma olasılığı düşer. Tüylerin zarar görmemesi ve sağlıklı olması için hijyene dikkat edilmesinin yanı sıra onun için uygun ürünler kullanılmalıdır.

Pomeranian Boo Nasıl Bakılır?

Pomeranian Boo bakmanın yolu belirli rutinlere özen gösterilmesidir. Bakımı konusunda hassasiyet gösterilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Ağız ve Diş Sağlığı: Pomeranian Boo, diş sağlığı ile alakalı oldukça hassas bir yapıdadır. Bu nedenle diş bakımına özen gösterilmeli ve çeşitli sorunlarla karşılaşmaları engellenmelidir.
  • Egzersiz: Ev yaşantısına uygun köpekler olsalar da egzersizlerin aksatılmaması sağlıkları açısından önem taşır. Ev ortamı veya açık hava parkları hareket ihtiyaçlarını karşılamaları yönünden yeterlidir.
  • Mevsimsel Bakım: Özellikle soğuk geçen kış aylarında ciltlerinde kurumalar meydana gelebilir. Bu nedenle cilt bakımı için veteriner tavsiyesi alınması önem taşır. Özellikle karlı havalara çok fazla maruz bırakılmaması, sağlığı açısından önemli olacaktır. Sık ve uzun tüy yapısına sahip olması ise sıcak yaz mevsiminde bunalmasına sebep olabilir. Bu nedenle nasıl tıraş edilmesi gerektiği konusuna dikkat edilmelidir. Yaz mevsiminde banyo süresi ayda üç defa iken soğuk dönemlerde üç haftada bir şeklinde düzenlemek mümkündür.
  • Yaşam Alanı Hijyeni: Kimyasal madde içermeyen ve özel olarak üretilmiş şampuanların, Pomeranian Boo bakımı için kullanılması gerekir. İnsanların kullandığı şampuanlarla bakım yapmak, onlar için uygun değildir. Yaşadığı bölgenin ve temas ettiği diğer materyallerin temizliğini özel olarak üretilen ürünlerle yapmak önemlidir. Diğer ürünler kimyasal barındırabileceğinden köpekle temas etmesi halinde tahrişlere yol açabilir. Bu nedenle temizlik işlemlerinden sonra etrafta kalıntı kalmaması önem taşır.
  • Beslenme: Mamalarda kullanılan yapay maddelere dikkat edilmesi gerekir. Pomeranian Boo, küçük bir ırk olduğundan bu tip koruyuculara karşı alerjik reaksiyon gösterebilme olasılıkları vardır. Yaktıkları kalori miktarlarına ve yaş faktörüne göre beslenme rutinleri farklılaşacaktır. Büyüme aşamasında olan yavrular, günlük olarak daha fazla enerji harcadıklarından besin ihtiyaçları buna bağlı olarak artar. Özellikle mama seçimleri hassas olarak yapılmalı ve içerikleri dikkatli şekilde incelenmelidir. Günlük kaliteli mamaların yanı sıra et ve meyve ile beslenmeleri de mümkündür. Temel öğünlerin haricinde ödül mamaları veya birtakım atıştırmalıklar verilebilir.

Pomeranian Boo Egzersiz Hayatı Nasıl?

Pomeranian Boo egzersiz hayatının nasıl olduğu konusunda diğer ırklara göre daha hafif bir rutin söz konusudur. Ev yaşantısına uygun olmaları, kapalı mekanlarda bile oyun ihtiyaçlarını karşılamalarının sağlar. Günlük egzersiz ihtiyaçlarını evde bile karşılayabilecek yapıdadır. Fakat zaman zaman açık havada yapılan park yürüyüşleri, onları mutlu edebilir. Yavruluk dönemlerinden itibaren insanların bulunduğu ortamlara girmeye alışmaları, sosyalleşmeleri açısından büyük bir adımdır.

Pomeranian Boo Yaşam Ortamı Nedir?  

Pomeranian Boo yaşam ortamının nasıl olduğu ev içi yaşam olarak ifade edilebilir. Bu nedenle evde bakımını üstlenmek için sıklıkla tercih edilen ırklar arasında yer alır. Oyun oynamaya bayılmaları, ev içerisinde sürekli hareket halinde olmalarına neden olabilir. Ev ortamında aile ile beraber sorunsuz bir yaşam sürmesi için gerekli eğitimlerin erken dönemlerde verilmesi büyük bir kolaylık sağlar.

Pomeranian Boo Irkı Isırır Mı?  

Pomeranian Boo ırkının ısırıp ısırmadığı konusu, zaman zaman yaşanan bir davranış problemidir. Genellikle küçük ırklar, ısırma davranışlarını diğer ırklara göre daha fazla sergileyebilir. Pomeranian Boo ırkı, bu davranışın daha az sıklıkla görüldüğü türlerden birisidir. Fakat küçük yaşlarda bu konuda eğitilerek doğru eğitimleri alması, bu gibi davranışların ortaya çıkma ihtimalini ortadan kaldırır.

Yeni ortamlara girerek sosyalleştirme süreci, farklı insanlara ve hayvanlara alışması yönünden kolaylık sağlayacaktır. Küçük çocukları olan ailelerde bazen çocuklar, sevgilerini gösterirken sıkıştırma gibi davranışlarda bulunabilirler. Pomeranian Boo ırkı çocuklarla iyi anlaşsa da fazla sıkıştırılmaktan ve rahatsız edilmekten hoşlanmaz. Bu nedenle oyun esnasında veya genel olarak fazla bunaltmaktan kaçınılması gerekir.

Bizi Arayın
Köpeğinizin eğitimini takip edin