En Sevimli Köpek; Maltese Terrier Eğitimi ve Özellikleri

En sevimli köpek olan Maltese Terrier özellikleri ve eğitilmesi konusunda ev yaşamına uygunluğu ön plandadır. En sevimli köpek Maltese Terrier yumuşak huylu ve enerjisi yüksek yapısı ile evde bakım için ideal ırklardandır.

Kökeni Malta olan Maltese Terrier, diğer hayvanlar ve insanlara karşı nazik davranışları ile öne çıkar. Tüy dökme özelliği az olan bir ırk olması sayesinde özellikle alerjisi olan bireylerin bakımını üstlenebileceği bir cinstir. Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmayan olan bu ırk, çoğunlukla yanında bir arkadaş olmasına ihtiyaç duyar.

Maltese Terrier Nasıl Eğitilir?

Maltese Terrier eğitmenin yolu eğitimleri oyun gibi algılamasından geçer. Zeka seviyesi yüksek olan bu ırk, eğitebilmek açısından oldukça uygundur. Eğitim sürecini oyun gibi algıladığında daha çok zevk alarak öğrenme süreci kolaylaşır. Her köpek gibi ödül mamalarından hoşlanır ve iyi huylar sergiler. Maltese Terrier eğitiminin başarılı olabilmesi için olumlu davranışları pekiştirme yönünde bir tutum sergilenmelidir. Tuvalet veya itaat etme konusundaki eğitimleri oldukça hızlı kavrayarak ev ortamında rahatlıkla yaşayabilir.

Maltese Terrier ırkının sahibine bağlı olan sevecen yapısı, bakım konusunda ideal türler arasında yer almasını sağlar. Farklı köpeklerle veya insanlarla olan ilişkilerinde başarılı olması ise daha kolay eğitilmesi açısından avantajdır. Kimi zaman aşırı havlama gibi durumlarla karşı karşıya kalınması mümkündür. Fakat bu durumu minimuma indirmek için Maltese Terrier’e yönelik özel eğitim süreçlerinden yararlanılabilir. Genel anlamda tuvalet davranışlarını kolay öğrenmesi ve aile bireyleri ile iyi ilişkiler kurması, bu ırkı apartman yaşantısı için uygun hale getirir. 

Maltese Terrier Karakter Özellikleri

Maltese Terrier kişilik özellikleri göz önünde bulundurulduğunda yalnız kalmaktan asla hoşlanmayan bir yapıları vardır. Uzun süreli yalnızlıklarda sıkılan yapısı, onları etrafa zarar vermeye itebilir. Yeteri kadar uyumadıkları zaman agresif ve huysuz tavırlar sergilemeleri olasıdır. Bu nedenle uyku saatleri iyi ayarlanmalı ve uyuyabilecekleri uygun ortamlar oluşturulmalıdır. Verilecek eğitimler sayesinde apartman yaşantısına ayak uyduran yapısı desteklenir ve agresif tavırları minimuma iner. En zeki köpek ırkları arasında bulunan Maltese Terrier, ilgi görmekten ve sevilmekten çok hoşlanır.

Oyun oynamayı seven yapıları, gün içerisinde hareketli davranışlar sergilemesini sağlar. Zaman zaman kendi başına oyuncaklarla oynayarak vakit geçirebilen bir ırktır. Aile üyeleri ile iyi geçinmelerinin yanı sıra yeni tanıştıkları yabancılara karşı da ılımlıdırlar. Bakımını üstlenen aileye son derece bağlıdır ve kimi zaman kıskançlık gösterebilir. Küçük çocuklarla erken dönemlerde vakit geçirmeye alıştırılması ise ilerleyen süreçler için çok daha avantajlı olacaktır. Genel anlamda sosyal ve oyunlar oynayarak vakit geçirmekten hoşlanan bir türdür. Bu nedenle çıkılacak seyahatlerde zorluk çıkarmasının aksine bu durum hoşuna gidecek, yeni insanlarla karşılaşmaktan keyif alacaktır.

Maltese Terrier Fiziksel Özellikleri

Maltese Terrier dış görünüş özellikleri açısından en belirgin durum, siyah burunları ve yumuşak tüyleridir. Irk geçmişi, yaklaşık 2000 yıl öncesine kadar dayanan Maltese Terrier, yuvarlak

bir yüz yapısına sahiptir ve yana doğru uzanan kulakları bulunur. Gövdesi uzun ve küçük yapıda olan Maltese Terrier, vücuduna göre daha kısa bacak yapısına sahiptir. Gözleri ise genellikle koyu renklidir ve ortalama yaşam süreleri, 15-18 yıl arasında değişkenlik gösterir. İyi bir bakım ve sevgi ile uzun ve sağlıklı bir ömür sürerler. Küçük bir ırk olması dolayısıyla yaklaşık 3-4 kilo civarındadır ve kucakta rahatlıkla taşınabilir. Minik ve hassas olması, sahipleri tarafından güvenliklerinin sağlanmasını gerektirir.

En sevimli köpek Maltese Terrier bakımını evde üstlenmek açısından en merak edilen konulardan birisi tüy döküp dökmediğidir. Rutin bakımların yapılması ve aksatılmaması halinde minimum düzeyde tüy döken bir kürk yapısına sahiptir. Özellikle yavruluk dönemini atlattıktan sonra kürk yapısı daha fazla kalınlaşır. Tüyleri üzerinde lekelenmeler meydana gelmemesi için özellikle kalıntı bırakacak yiyeceklerle beslendikten sonra temizlenmelidir. Tüy dökme açısından oldukça sorunsuz ve eve uygun ırklar arasında yer alır. Anti alerjik olması ile tüylere karşı hassasiyeti olanlar için ekstra bir kolaylık sağlar.

Maltese Terrier Sağlık Durumu Nedir?  

Maltese Terrier sağlık durumunun ne olduğu genetik yatkınlıklar ve nasıl bakıldığı ile ilişkilidir. Genetik olarak görülen bazı rahatsızlıkların ortaya çıkması mümkündür. Beyaz köpek titreme sendromu veya sağırlık bunlardan bazılarıdır. Bu nedenle düzenli olarak kontrollerden geçmeli ve bakımları aksatılmamalıdır. Bu tip bir rahatsızlığı olduğu durumlarda veteriner kontrolleri sayesinde ortaya çıkacaktır.

Genel anlamda yaşam kalitesinin yüksek olması ve dengeli gıdalarla beslenmesi, sağlığını olumlu etkileyen en önemli faktörlerdendir. Aşırı nemli ve soğuk alanlarda yürüyüşe çıkarılmaması, sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Hassas ve soğuğa karşı diğer cinslere göre daha dirençsiz bir yapısı bulunur. Bu nedenle dışarıda yürüyüşe çıkarılacağı zaman bu durum dikkate alınmalıdır.

Maltese Terrier Bakımı Nasıl Olur?

Maltese Terrier bakımının nasıl olduğu konusunda öne çıkan noktalar diş ve göz sağlığıdır. Maltese Terrier bakımı için dikkat edilmesi gereken öneriler şu şekildedir:

  • Diş Bakımı: Ağız bakımının düzenli olarak yapılabilmesi için dişlerinin fırçalanması gerekir. Özellike süt dişlerinin bakımına özen gösterilmelidir. Bunu yaparken köpek bakımına uygun olan ürünlerin kullanılması son derece önemlidir. Zarar görmemesi adına özel olarak üretilmiş diş macunu ve fırçasından yararlanılmalıdır. 
  • Göz Bakımı: Zaman zaman gözlerinden sıvı akması mümkündür. Dikkatli ve nazik bir şekilde temizlendiğinde herhangi bir problem yaşanmaz. Fiziksel olarak daha sağlıklı görünebilmesi ve lekelenmeler oluşmaması için göz bakımına özen göstermek gerekir.
  • Egzersiz İhtiyacı: Diğer türlerle karşılaştırıldığında günlük olarak egzersiz yapma ihtiyacı hissetmez. Bu nedenle daire yaşantısı için ideal özelliklere sahip köpek ırkları arasında yer alır.
  • Kulak Bakımı: Gözlerinin yanı sıra kulaklarına da zaman zaman gereken bakım yapılmalıdır. Kulak bölgesinde çok fazla tüy bulunması, bakımına özen göstermeyi gerektiren durumlar arasındadır. Kulak içleri temizlenerek ve belirli aralıklarla tüyleri kısaltılarak kulak bakımı yapılabilir. 
  • Beslenme: Her köpek ırkında olduğu gibi Maltese Terrier için de kaliteli mamalar ile beslenme sağlanmalıdır. Kimyasal ürünler ve boya maddeleri içeren hazır mamalardan kaçınılması gerekir. Gerçek protein bakımından zengin ve ırka göre gıdalar tercih edilerek sağlıklı beslenmesi sağlanabilir. Küçük bir ırk olmasından dolayı tercih edilen mamalar hem boyut hem içerik yönünden onların tüketimine uygun olmalıdır.

Maltese Terrier Tüy Bakım Önerileri Neler?

Maltese Terrier tüy bakımı için neler önerildiği konusu, daha sağlıklı olabilmeleri için dikkate alınmalıdır. İpeksi yumuşaklıkta kürkü, genellikle beyaz renktedir. Özel köpek tarağı ile tüy bakımının yapılması önem taşır. Beyaz ve tonlarında renklere sahip olması, çabuk kirlenmesinin altında yatan temel sebeptir. Yıkanarak temizlenmesinde ise herhangi bir problemle karşılaşılmaz. Fakat köpekler için uygun temizlik ürünlerinin kulanılması gerekir.

En sevimli köpek Maltese Terrier ırkının tüy sağlığını korumak için beslenmeye özen gösterilmesi önemlidir. Özellikle yemek yedikten sonra veya dışarıda oyun oynadıktan sonra tüylerinde kalıcı lekeler oluşmaması için nemli bir mendil ile temizliği yapılabilir. Yaşadıkları tüy sorunları, genellikle beslenmeden kaynaklanan durumlardır. Bu nedenle vitamin içeriği açısından zengin ve kaliteli köpek mamaları ile beslenmelidir.

 

Bizi Arayın
Köpeğinizin eğitimini takip edin