Alman Kurdu Eğitimi ve Irk Özellikleri

Alman Kurdu eğitimi ve ırkının özellikleri bakımından pek çok köpek ırkından farklılaşmaktadır. Eğitim programları için oldukça önemli bir ırk olduğu için farklı görevlendirmeleri de bulunmaktadır. Bu nedenle Alman kurdu eğitimi özel planlamalar dahilinde verilmekte olan bir eğitimdir.

Alman kurtları mevcut özelliklerini değiştirmeye çok yatkın olmayan bir ırktır. Bu nedenle eğitim sürecinde de ciddi bir disiplinle istenen davranışların kazandırılması gerekmekte aynı zamanda bu eğitim uzun süreli olarak da devam edebilmektedir.

Alman kurtları hem karakter yapısı hem de kişilik özellikleri bakımından güçlü bir hayvandır. Dişlerinin veya kulaklarının keskin olması kadar sezgileri de güçlü olduğu için tam bir görev köpeği olarak bilinmektedir.

Eğitim süreci içerisinde dirençli bir köpek olmasına rağmen aynı zamanda verilen eğitimlerin sonucunda da en etkili sonuçların alındığı köpekler oldukları için özellikle asayiş alanında çok sık rastlanmaktadır.

Alman Kurdu Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Alman kurtlarının bakımı zorlayıcı bir süreç gerektirmemekle birlikte düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Bakım olarak bilinen en önemli alan tüylerinin düzenli olarak temizlenmesidir.

Alman kurtları için temizlenmesi gereken tüylerin minimum haftada iki kez olacak şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Bu temizlik de tüylerine uygun olan tarakların ya da materyallerin kullanılması ile sağlanmaktadır.

Alman kurtlarının beslenme şekilleri ise genelde etçil besinlerle olmaktadır. Güçlü yapılarının devamlılığı için öncelikli olarak bu besin takviyesinin verilmesi gerekmekte ve öğün ölçülerinin de standartlaştırılması önemli olmaktadır.

Alman kurtlarının beslenme süreci de diğer köpeklerde olduğu gibi protein ağırlıklı mamalarla sağlanmaktadır. Karbonhidrat içerikleri köpeklerin yapısının bozulmasına ve farklı hastalıkların oluşmasına neden olabilmektedir.

Bakımları yapılırken egzersizlerin de düzenli yaptırılması gerekmektedir. Günlük olarak dışarı çıkarılması ve vücutlarında depolanan enerjinin dışarıya atılmasının sağlanması gerekli olmaktadır.

Alman kurtlarının bakımlarının doğru bir biçimde yapılabilmesi için aynı zamanda onların karakteristik yapısının da iyi bir biçimde tanınması ve bu yapıya uygun davranışlar ile desteklenmeleri gerekmektedir.

Alman Kurdu Karakter Yapısı Nasıldır?

Alman kurdu karakter yapısı görev bilinci ile tanınmaktadır. Genel karakteristik yapısında görev ve sorumluluk bilinci olan bu köpekler aynı zamanda birlikte yaşadıkları insanlara da güçlü bir sadakat beslerler.

Güçlü bir köpek olurken aynı zamanda cesaretli de olmaları sayesinde savaşçı bir yanları bulunmaktadır. Bu sayede asayiş alanında ya da koruma alanında görevlendirilmeleri beklenmektedir.

Akıllı bir köpek olmalarının yanı sıra güçlü bağları da bulunan bu köpeklerin insanlarla iyi bir ilişkileri olmamasına rağmen eğitimle beraber uyumlu yapıları olması nedeniyle insan ilişkileri de güçlendirilebilmektedir.

Alman Kurtları Ev Yaşamına Uygun Mudur?

Alman kurtlarının ev yaşamına uyumları gerekli şartların sağlanması halinde gerçekleşmektedir. Bunun için düzenli olarak yürüyüşe çıkarılması ve gerekli egzersizlerin yapılması gerekmektedir.

Çok hareketli bir köpek ırkı olmadıkları için apartman dairelerinde rahatsız edici davranışlar göstermedikleri bilinmekte olup günlük düzenli yürüyüşe çıkarılmaları halinde de ev içerisinde rahatlıkla yaşamlarını sürdürebilmektedirler.

Evde yaşam standartları için bahçeli bir alanda olmaları daha fazla önerilmektedir. Bahçede hareket halinde olmaları gün içerisinde de eve geri dönmeleri karakter yapılarına daha uygun bir yaşam şeklidir.

Alman kurdu eğitimi sürecinden sonra ev içerisinde yaşamları çok daha kolay olmaktadır. Bu nedenle yaş dönemi olgunluğuna erişmesinden hemen sonra temel itaat eğitimini almaları önerilmekte ve bu doğrultuda gerekli yönlendirmelerin yapılması önerilmektedir.

Alman kurtlarının ev içerisinde yaşamlarının sürdürülebilmesi için onlara uygun bir alan oluşturulması da önemlidir. Özellikle yemek yedikleri alanların uygun genişlikte olması özellikle yaş ile birlikte vücudu büyüyen köpeklerin daha rahat hareket etmeleri sağlanmaktadır.

Alman Kurtları için Egzersiz Önerileri

Alman Kurtları için egzersiz önerileri yaşlarına göre değişkenlik göstermektedir. Küçük yaş dönemlerinde ağır egzersizleri tercih etmezken büyümeleri halinde çok daha hareketli egzersizleri yapmaları beklenmektedir.

Yavru Alman kurtlarının kas ve kemik gelişimleri uzun süre devam etmektedir. Bu nedenle ağır egzersizler yavru Alman kurtları için uygun olmayan etkinliklerdir. Daha çok hafif tempolu yürüyüşler yavrular için önerilmektedir.

Egzersiz ihtiyaçları Alman kurtlarının en temel ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Bu nedenle öncelikli olarak bu ihtiyaçlarının giderilmesi ve daha sonra eğitim planlamaları oluşturulması gerekmektedir.

Egzersiz önerileri, köpeklerin tasmasız bir biçimde bırakılması durumunda kendiliğinden yaptıkları aktiviteler olarak bilinmektedir. Çoğunlukla yüksek tempodaki koşuları, istedikleri enerji ihtiyacının giderilmesini sağlayacaktır.

Alman Kurtlarında En Çok Görülen Sağlık Sorunları Nelerdir?

Alman kurtlarında en çok görülen sağlık sorunları karakteristik yapısından kaynaklanmakta olup dışsal faktörlere bağlı olmadan ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle çok sık hastalanmayan bir köpek ırkıdır. Alman kurtlarında en çok görüldüğü bilinen sağlık sorunları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Kalça çıkığı, genellikle kalça kemiğinin yerinden oynaması durumunda ortaya çıkan bir hastalık olarak bilinmektedir. Arka bacaklarda bozulmaya neden olduğu için yürüme bozukluklarına neden olabilmektedir. Yaşa bağlı olarak ya da kemik yapısında bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.
  • Dirsek çıkığı da kemik gelişiminin yaşına uygun olmaması durumunda karşılaşılan bir durumdur. Çok ağrılı bir hastalık olmakla birlikte beslenme düzeni ile desteklenebilmektedir.
  • Mide genişlemesi ya da mide dönmesi oldukça riskli bir hastalıktır. Hızlı yemek yemeleri ya da yemek sonrasında çok hızlı hareketler yapılması durumunda ortaya çıkabilmektedir. Hayati bir risk içerdiği için anında müdahale gerekli olmaktadır.
  • Pankreas yetmezliği sindirim sisteminde oluşan bir bozukluktur. Gaz veya şişkinlik gibi durumlar oluşabilmektedir. Aynı zamanda yaşamsal aktivitelerin de zorlaşmasına neden olabilmektedir.
  • Alerjik reaksiyonlar da tüm köpeklerde olduğu gibi Alman kurtlarında da görülmekte olan bir durumdur. Hem derinin görünen yüzeylerinde hem de vücut döngüsünde değişimlere neden olabilmektedir.

Tüm bu hastalıklar köpeklerin genel yapılarından kaynaklanmakta olup düzenli beslenme ile iyileşme sağlayabilmektedir. Bu nedenle yapılması gereken en önemli tedavi besinlerin doğru ölçülerde ve doğru zamanlarda verilmesi olarak bilinmektedir.

Bu hastalıkların yanı sıra salgın olarak bilinen hastalıkların da belirli dönemlerde görülmesi söz konusu olmakta ve bu nedenle düzenli veteriner kontrollerinin mümkün olduğunca hassas bir biçimde yapılması gerekmektedir.

Alman Kurtlarının Tüy Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Alman Kurtlarının tüy bakımı yapılırken genel vücut sağlığına da hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. Doğru beslenme sürecinde tüylerin de normal standardı dışında dökülmesi gibi bir durumla karşılaşılmayacaktır.

Alman kurtlarının tüy yapısı orta uzunluktadır. Çok uzun tüyler olmadığı için sürekli taranmasına gerek olmamakla birlikte haftada iki gün olacak şekilde tarama işleminin yapılması tüy bakımı için yeterli olmaktadır.

Tüy bakımı yapılırken uygun bir köpek tarağının kullanılması gerekmektedir. Bu köpek tarağı da Alman kurtlarının tüyleri ile uyumlu olması gerekmekte ve bu sayede köpeklerin de daha hijyenik bir tüy yapısına sahip olması sağlanmaktadır.

Alman kurtlarının tüylerinin tıraş edilmesi gibi bir zorunluluk söz konusu değildir. Yılda bir defa banyo yaptırılmaları ile gerekli temizlik ihtiyaçları giderilmiş olmakta daha fazla banyo yapılmasına ise ihtiyaç duyulmamaktadır.

Alman kurdu eğitimi için gerekli olan komutlar öğretilirken bakımının da düzenli bir biçimde yapılması noktasında hassasiyet gösterilmesi köpeklerin kendilerini daha huzurlu hissetmeleri sağlanmaktadır.

Bizi Arayın
Köpeğinizin eğitimini takip edin